Przed nami dziewiąte już spotkanie z cyklu KOLĘDOWANIE W ECS. W pierwszą sobotę stycznia zapraszamy do ogrodu zimowego ECS całe rodziny na wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.
- Zespół ECS czeka na ten wieczór, gdyż to najlepszy początek nowego roku, jaki może nam się zdarzyć. Wyglądamy gości, żeby wymienić dobre myśli i dać sobie nadzieję - mówi
Basil Kerski, dyrektor ECS.
piosenki świąteczne - koncerty w Trójmieście
Każdorazowo repertuar jest inny. Wszyscy goście otrzymują kolędowniki zaprojektowane specjalnie na ten wieczór. Wspólnie uczymy się nowych utworów, historycznych lub współczesnych.
- Nie stawiamy na wirtuozerię, ale dobrą energię wspólnie spędzonego wieczoru - opowiada
Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS, która co roku rozpoczyna kolędowanie uderzeniem w gong. -
Choć trzeba przyznać, że po tych kilku latach wspólnego śpiewania idzie nam coraz lepiej, tym bardziej że wspierają nas animatorzy wokalni i okazjonalny chór ECS, w skład którego wchodzą pracownicy, współpracownicy, rodziny oraz przyjaciele, przewodnicy turystyczni i wolontariusze, których na co dzień można spotkać na placu Solidarności.W tej roli animatorów wokalnych niezmiennie od lat: Aleksandra Kucharska-Szefler - śpiewaczka operowa, doktor hab. sztuk muzycznych, która prowadzi klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku,
i Jakub Kornacki - aktor, pedagog Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, realizujący się głównie w muzyce, można go usłyszeć m.in. z formacją Kanaan.
Za fortepianem tradycyjnie siądzie Witosława Frankowska - kameralistka i etnomuzykolożka łącząca zamiłowanie do muzyki dawnej z badaniami muzyki ludowej i regionalnej Kaszub, doktor hab. sztuk muzycznych, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku. A z akordeonem stawi się Cezary Paciorek - akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer, doktor sztuk muzycznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Tego wieczoru po raz pierwszy publicznie zostanie wykonana trzecia już kolęda z kolekcji, którą tworzy ECS - O PRZEPĘDZENIU DIABŁA.
- Bardzo się cieszymy, mogąc ofiarować kolejną kolędę, która okazuje się pieśnią świąteczną i zapisem naszych emocji w jednym - mówi
Basil Kerski. -
W niemal 10 miesiącu wojny bardzo trzeba Ukrainie i światu przepędzenia diabła, a my wszyscy "bądźmy szczodrzy, miłosierni i dobrzy dla siebie".Przybędą muzycy, którzy dokonali studyjnego nagrania tego utworu.
Usłyszymy: Joannę Knitter - wokal,
Maję Miro - flety, trąba antyputina,
Michała Bąka - kontrabas,
Huberta Połoniewicza - kanun,
Jowitę Cieślikiewicz - lira korbowa i
Piotra Rogalińskiego - baraban i bębenek obręczowy.
W roli mistrza ceremonii i narratorów aktorzy: Piotr Biedroń, Marta Jankowska i Jacek Labijak. Tradycją stało się również to, że każdego roku kolędowanie ma inny temat przewodni. W 2023 roku będziemy opowiadać o tym, jak w powojennej historii święta Bożego Narodzenia świętowały załogi gdańskich stoczni. Przygotowaliśmy w ECS wspaniałą wystawę STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto, a to zobowiązuje.
Uwaga! Tym, którzy do czytania używają okularów, będą one potrzebne!