Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy.
Program zajęć podzielony jest na
cztery semestry, podczas których zostaną przedstawione najważniejsze filmy z dorobku polskiej kinematografii w porządku chronologicznym. Każdy z semestrów jest odrębną całością i przedstawia filmy z konkretnego okresu od początków kina do współczesności.
W I semestrze 2022/2023 wykłady Akademii Polskiego Filmu będą miały formułę online, jednak wybrane tytuły z programu będą prezentowane stacjonarnie, w
sali kinowej Centrum Filmowego.Szczególnie polecamy studentom PG i UG, którzy na swój wykład ogólnouczelniany wybrali Akademię Polskiego Filmu będziecie mogli zobaczyć arcydzieła polskiego kina na dużym ekranie!
By przyjść na pokaz filmowy nie trzeba zapisywać się na wykład, każdy jest mile widziany.
Zaprezentujemy
SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ (1973) Wojciecha Hasa.
OPIS FILMUFilm luźno adaptujący twórczość Brunona Schulza. Afirmujący kulturę żydowską naznaczoną doświadczeniem Holocaustu. Powstał w obliczu wciąż obecnego w Polsce antysemityzmu, szczególnie po wydarzeniach z roku 1968. Po jego odkładanej przez władze komunistyczne premierze Has stanął w Polsce w obliczu krytyki, dzieło jednak zostało docenione Nagrodą Jury w Cannes. Dzisiaj znane jest jako jedno z najważniejszych dokonań reżysera. Obraz przedstawia losy młodego Józefa, który w dość tajemniczych okolicznościach przybywa do sanatorium. Znajduje się tam jego ojciec, który według osobliwego lekarza rzekomo przestał oddychać, lecz wciąż pozostaje przy życiu. W ten sposób zaczyna się droga Józefa przez kolejne pokoje dziwnego sanatorium, które składają się z jego wspomnień, marzeń i myśli.