Actus Humanus: Paul Van Nevel / Huelgas Ensemble Dwór Artusa - Oddział Muzeum Gdańska Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza odwołana

Actus Humanus: Paul Van Nevel / Huelgas Ensemble

Wydarzenie w ramach

Podczas wiosennej edycji festiwalu zabrzmi więcej muzyki renesansowej niż zimą, kiedy festiwal zdominowała bożonarodzeniowa muzyka baroku. Paul Van Nevel, znakomity belgijski dyrygent, muzykolog, historyk sztuki i założyciel zespołu Huelgas Ensemble, przedstawi w Wielką Sobotę wraz ze swoimi śpiewakami Lamentacje Jeremiaszowe (Hieremiae Prophetae Lamentationes) swojego krajana Orlanda di Lasso.

Zdaniem Paula Van Nevela, powracającego po siedmiu latach do Gdańska, współcześni odbiorcy znający doskonale dzieła Boscha, Memlinga czy van Eycka nie wiedzą nic o muzyce, której słuchali ci wielcy artyści. Współczesna kultura, powiada Van Nevel, skupiona jest na wizualności. Znane obrazy z dawnych wieków stały się częścią elementarza człowieka wykształconego. Czy tak samo rzecz ma się z muzyką? Z pewnością koncerty, które wypełnią festiwal Actus Humanus Resurrectio 2020 będą kolejną okazją, aby zanurzyć się w dźwiękach dawnych wieków i zrewidować swoje poglądy na temat tych pozornie odległych od nas epok.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Huelgas Ensemble - zespół z niemal 50-letnim stażem, jeden z najbardziej cenionych ansambli muzyki dawnej, pionierski w dziedzinie wykonawstwa historycznego. Został założony w 1971 roku z inicjatywy Paula Van Nevela przy Schola Cantorum Basiliensis, a jego nazwa nawiązuje do Kodeksu Las Huelgas z klasztoru cysterek niedaleko Burgos. Trzon repertuaru stanowi polifonia średniowiecza i renesanu, w szczególności zapomniane arcydzieła dawnych kompozytorów. Ansambl Paula Van Nevela wykonywał w największych centrach muzycznych jak BBC Proms w Londynie, Lincoln Center w Nowym Jorku, Cité de la Musique w Paryżu, Berliner Philharmonie, Fundação Calouste Gulbenkian i Centro Cultural de Belém w Lizbonie; regularnie występuje na najważniejszych festiwalach poświęconych muzyce dawnej. Mogą pochwalić się pokaźną, ponad 100-płytową dyskografią, wydaną przez Sony Classical, Harmonia Mundi France, Deutsche Harmonia Mundi, ECM i in.

Paul Van Nevel - pochodzący z rodziny o muzycznych tradycjach dyrygent, muzykolog i historyk sztuki. Jeden z pionierów badań na muzyką dawną oraz autorytet w zakresie historycznych praktyk wykonawczych. Studiował w Conservatorium Maastricht oraz Schola Cantorum Basiliensis. W 1971 roku założył Huelgas Ensemble, z którym wykonuje i nagrywa muzykę średniowiecza oraz renesansu. W swej pracy badawczej skupia się na wykonawstwie muzyki w jej kontekście historycznym, analizując rękopisy i wszystkie dostępne źródła. Wydobywa na światło dzienne zapomniany repertuar. Jego działalność przyczyniła się do ponownego odkrycia kompozytorów flamandzkich: Johannesa Ciconii i Nicolasa Gomberta. Jest autorem ich monografii oraz propagatorem ich twórczości. Jego transkrypcje publikuje niemieckie wydawnictwo Bärenreiter. Swoją wiedzą dzieli się podczas gościnnych wykładów m.in. w Conservatorium van Amsterdam, Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover, Centre de Musique Ancienne de Genève. Przez 30 lat był gościnnym dyrygentem Nederlands Kamerkoor.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    60-90 zł
  • Przedsprzedaż
    40-70 zł
karnety na wszystkie festiwalowe koncerty: 310 PLN zwykły / 510 PLN premium dostępne w punktach sprzedaży Ticketmaster na terenie całego kraju oraz w sklepie internetowym ticketmaster.pl