Admirałowie wyobraźni kierunek: Ultima Thule". Niezwykła podróż z przystani Nadbałtyckiego Centrum Kultury, przez Wyspy Śpiewające, aż na Kraniec Świata. Okrętem dowodzą Admirałowie Wyobraźni. Wszystkich miłośników ilustracji, pięknych książek i podróży w nieznane zapraszamy na spotkanie z dr Anitą Wincencjusz -Patyną, redaktorką książki Admirałowie wyobraźni.
100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci. Naszymi gośćmi będą również autorzy: Małgorzata Cackowska, Krystyna Rybicka, i Jacek Friedrich. Spotkanie odbędzie się w ogródku NCK, w razie niepogody zaprosimy Państwa do Sali Mieszczańskiej.
Anita Wincencjusz-Patyna historyczka i krytyczka sztuki. Adiunkt na ASP we Wrocławiu, gdzie pełni rolę kierowniczki Katedry Historii Sztuki i Filozofii. Autorka książek "Stacja Ilustracja. Polska ilustracja książkowa 1950-1980" (2008) oraz "Odpowiedni dać rzeczy obraz.
O genezie ilustracji książkowych" (2019), monografii twórczości Michała Jędrzejewskiego (2011), Wandy Gołkowskiej (2015) oraz Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka (2017). Współautorka (z Małgorzatą Cackowką) publikacji "Look! Polish Picturebook!" (2016). Autorka licznych artykułów w czasopismach Quart, Format, Dyskurs i innych. Członkini Rady naukowej Centrum Badań i Literatury dla Dzieci i Młodzieży na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracuje z Biennale Ilustracji w Bratysławie, Galerią Miejską we Wrocławiu, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Bunkrem Sztuki w Krakowie oraz innymi instytucjami kultury. Członkini Polskiej Sekcji IBBY. Jurorka ogólnopolskich konkursów Pióro Fredry i Dobre Strony we Wrocławiu (przewodnicząca) oraz Książka Roku w sekcji graficznej (członkini jury), a także międzynarodowego Quadriennale Książki Obrazkowej Picture Story w Rydze. Kuratorka wystaw ilustracji książkowej i sztuki współczesnej.
Małgorzata Cackowska badaczka edukacji, pracuje jako profesor Uniwersytetu gdańskiego w Instytucie Pedagogiki. Interesuje się społecznymi i kulturowymi kontekstami edukacji, szczególnie społeczno-kulturowym i edukacyjnym znaczeniem książek obrazkowych dla dzieci. Promotorka polskiej książki obrazkowej na świecie (głównie w projekcie publikacji i wystawy Look! Polish Picturebook!/Polska Szkoła Książki Obrazkowej).
Krystyna Rybicka historyczka sztuki, zainteresowana relacjami zachodzącymi pomiędzy słowem a obrazem tak w sztuce współczesnej, jak i w książkach dla dzieci. Starsza kustosz, kuratorka wystaw polskich i ukraińskich ilustratorów w ramach Galerii 31 i Ośrodka Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Jurorka w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Pedagożka, egzaminatorka maturalna z historii sztuki.
Jacek Friedrich historyk sztuki, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Badacz nowoczesnej kultury wizualnej, architektury i projektowania. Autor wielu książek, m.in. "Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960 (2015), Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku" (2018), "Wesołych Świąt! O pocztówkach, o Bożym Narodzeniu i (nieco) o Polsce Ludowej" (2019) oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych, w tym tekstów poświęconych polskiemu ilustratorstwu w latach 19451980. Autor książek dla dzieci, m.in. "Gdańsk dla młodych podróżników" (2005) oraz "Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga" (2017)