ADRIANA SITKIEWICZ
urodziła się w Myślenicach w 1982 roku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie w 2002 roku.
W 2006 roku otrzymała stypendium w ramach Socrates-Erasmus w Accademia di Belle Arti di Brera.
Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Józefa Sękowskiego w 2007 roku.
Adriana Sitkiewicz: Sylwetka ludzka przedstawiana w moich pracach jest dla mnie odzwierciedleniem spotkań z drugim człowiekiem, podczas których nawiązują się między nami nowe relacje. Są one dla mnie źródłem niekończącej się wiedzy o tym człowieku i moim doń stosunku, a właściwie do poznawania go. Najważniejszym efektem takiego poznawania drugiej osoby są emocje, jakie wywołuje we mnie ta interakcja, a ta z kolei stanowi inspirację tworzenia.
AGNIESZKA KIRZANOWSKA-OSIŃSKA
urodzona w 1980 roku w Gdańsku. Absolwentka Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki ze specjalizacją malarstwo w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego.
Dyplom obroniła w roku 2007 w pracowni prof. Zdzisława Walickiego. Wcześniej studiowała grafikę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Od 2007 roku prezentuje swoje prace na wystawach w kraju i za granicą.
W 2014 roku założyła Galerię Nastroje w Gdańsku.
Rozbielone między ulotnością a formą
To wystawa o twórczym łagodzeniu rzeczywistości w spotkaniu dwóch artystek poruszających się w różnych mediach plastycznych - malarstwie i rzeźbie. Liczne rozmowy o relacji, odmienności, a zarazem asymilacji w sztuce obu doprowadziły do spójnej estetyki, czego efektem są prezentowane prace.
Tytuł, noszący pozornie techniczną definicję nadawania rzeczom cech rozjaśnienia czy wybielenia, skrywa w sobie więcej subtelnych znaczeń. To proces zacierania intensywności, łagodzenia kontrastów, pozwalający na głębsze zanurzenie się w szczegółach. Prezentowane prace zapraszają do zatrzymania się i kontemplacji tego co ulotne i rozmyte, a jednocześnie określone w kształcie.
W większości prac Adriany Sitkiewicz dominuje medium charakteryzujące ich trwałość jako materialny obiekt z wizualnym wrażeniem kruchości. Mieszająca się z obłością kanciastość kształtów łagodzi i zespaja jasny i piaskowy odcień rzeźb, których forma delikatnie eksplorowana jest światłocieniem, nadając im charakter miękkości i delikatności. Ów dualizm jest również metaforycznym balansem pomiędzy tym co określone, nazwane i stałe a tym co płynne, dynamiczne, nieokreślone i ulotne.
Prezentowane prace nie krzyczą, by zwrócić na siebie uwagę, a zapraszają do poszukiwania
spokoju, lekkości i ciszy.
W obrazach Agnieszki Kirzanowskiej-Osińskiej dominują harmonijne odcienie i rozbielone barwy.
Artystka, z wyjątkową swobodą, lekkością i intuicyjnością, chętnie operuje jednym kolorem, jednocześnie eksperymentując z jej gradacją i nasyceniem. W całokształcie otwartej kompozycji prac każdy element jest równie istotny zarówno tło, jak i układ kształtów oraz barw. Hierarchia ważności planów przestaje zatem mieć znaczenie, dając wrażenie nieskończoności i bezczasowości.
Wystawa 04.02.2025 - 28.02.2025
Wernisaż wystawy 4.02.2025, godz. 18.00