stat
Impreza już się odbyła

"A'freaK-aN Project" Staroniewicz i Goście

Zapraszamy na wyjątkowy koncert "A'freaK-aN Project" Wojciecha Staroniewicza! To projekt muzyczny inspirowany muzyką czarnego lądu. Posługując się własnym językiem i wyobraźnią, artyści tworzą całkiem nową wizję tego bogatego kulturowo kontynentu.

Na scenie zobaczymy:
- Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy
- Przemek Dyakowski - saksofon tenorowy
- Darek Herbasz - saksofon barytonowy
- Marcin Janek - saksofon tenorowy i sopranowy
- Dominik Bukowski - marimba, wibrafon
- Janusz Mackiewicz - gitara basowa
- Roman Ślefarski - perkusja
- Larry Okey Ugwu - instrumenty perkusyjne

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


W programie koncertów znajdują się utwory, których nazwy pochodzą od imion w różnych językach południowoafrykańskich.
# "Asale" jest kobiecym imieniem, które można przetłumaczyć jako czasownik "mówić" w języku Yao (Malawi);
# "Dingane" to męskie imię, które oznacza "tego, który poszukuje" w języku Zulu (RPA);
# "Chisisi" znaczy "sekret" w języku Yao (Malawi);
# Muchaneta oznacza "poczujesz się zmęczony" w języku Shona (Zimbabwe);
# "Chenzira" oznacza "urodzony w podróży" w języku Shona (Zimbabwe);
# "Utni" to "życie" w języku Yao (Malawi)
# i w końcu "Dakarai" to "radość" w języku Shona (Zimbabwe).

Imiona te definiują każdy utwór ze strony muzycznej, wizualnej i interpretacyjnej. Niektóre kompozycje są bardzo dynamiczne, wielowątkowe (np. "Muchaneta"), grane w szybkim tempie. Inne natomiast (np. "Chisisi") utrzymane są w mrocznej tonacji, gdzie dźwięki pojawiają się w trójwymiarowej przestrzeni, różnych rejestrach, barwach i skrajnej dynamice. Ważnym elementem każdego występu jest improwizacja oraz wzajemna inspiracja muzyków, która powoduje, że każdy koncert jest zupełnie inny, niepowtarzalny.
Nowy program zespołu zdominowany jest przez utwory, które zostały zarejestrowane na płycie pod tytułem "A'FreAk-KomEdA Project". Są to, oprócz kompozycji Staroniewicza, utwory Krzysztofa Komedy utrzymane w stylistyce "A'Freak-aN", takie jak: "Kattorna", "Moja Ballada" znana z filmu "Do widzenia do jutra" Janusza Morgensterna czy "Crazy Girl" i "Cherry" z "Noża w wodzie" Romana Polańskiego.

Do wspólnego grania muzyki, która zawarta jest stylistycznie w szeroko pojętym idiomie jazzu i muzyki etnicznej, Wojciech Staroniewicz zaprosił znanych i cenionych muzyków ze środowiska trójmiejskiego. Łatwo się zorientować, że taki dobór muzyków jest gwarancją, z jednej strony bardzo wysokiego poziomu wykonawczego, a z drugiej permanentnej zmienności i nieprzewidywalności tego, co będzie się działo na scenie w czasie koncertu.

Projekt został zrealizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Gminy Miasta Sopotu.

Wojciech Staroniewicz - mistrz saksofonu, przed laty jedyny europejski finalista konkurs jazzowego im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie, tutaj w doborowym towarzystwie innych znakomitych saksofonistów (tu m.in. ikoniczna postać trójmiejskiej sceny jazzowej - Przemek Dyakowski) z stylową sekcją rytmiczną i rewelacyjnym specem od instrumentów perkusyjnych natury sztabkowej - wibrafonistą Dominikiem Bukowskim, gra nam własne kompozycje oraz autorskie wizje słynnych standardów Krzysztofa Komedy. Wszystkie łączy afro-jazzowe podejście do swingującej materii, a takie komedowskie hity jak "Crazy Girl", "Moja ballada", "Kattorna" i "Chery" dzięki wizjonerstwu lidera nabierają nowego oblicza. A co na to ich twórca? pewnie cieszy się gdzieś tam w Niebiesiech, że jego duch w narodzie nie zamiera. Dla wszystkich wykonawców brawo! Świetna płyta, pełna afrykańskiego ducha ciepła i ożywczej bryzy znad rozchwianego falami morza.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    80 zł
  • Bilet ulgowy
    60 zł
bilety: 60 zł (przedsprzedaż), 80 zł (w dniu koncertu)