stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Afro Kolektyw Opinie (5)

Afro Kolektyw to zespół za którym trudno nadążyć. Zadebiutowali w 2001 roku hip-hopową "Płytąpilśniową", jednak w przeciwieństwie do pozostałych polskich składów, jako jedyni grali organicznie - z udziałem żywych instrumentów zamiast sampli. Kolejne płyty ("Czarno widzę" oraz "Połącz kropki") przyniosły ze sobą muzykę z pogranicza jazzu, funku i elektroniki.

Jednak wraz z nadejściem nowej dekady, Kolektyw dokonał zaskakującego przewrotu stylistycznego: odeszli od rapowania i wydali album o wymownym tytule "Piosenki po polsku". Pomimo początkowych kontrowersji, wydawnictwo okazało się sukcesem, a single na nim się znajdujące podbiły krajowe listy przebojów.

jazz - koncerty w Trójmieście


Czwarta płyta grupy, zatytułowana "Piosenki po polsku" została wydana 20 stycznia 2012 r. nakładem Universal Music Polska. Pierwszy singiel ją promujący, "Wiążę sobie krawat", dotarł aż do 4. miejsca Listy Przebojów Trójki. Kontrowersje rozpoczęły się wraz z zaprezentowaniem kolejnego utworu "Czasem pada śnieg w styczniu" - tak śmiała rewolucja nikogo nie pozostawiła obojętnym. Album okazał się sporym zaskoczeniem na polskim rynku. Oczywiście pozytywnym. "Niemęskie granie" przez 2 miesiące utrzymywało się w pierwszej dziesiątce LP3, a w teledysku do "Jeżeli kiedyś zabraknie mnie" zgodził się wystąpić sam Zbigniew Wodecki jako zombie. Latem wystąpili natomiast między innymi na Męskim Graniu oraz Off Festivalu.

Skład:
Michał "Afro" Hoffmann - mikrofon
Artur Chaber - perkusja
Michał Szturomski - gitara
Remek Zawadzki - instrumenty perkusyjne
Rafał Ptaszyński - gitara basowa
Stefan Głowacki - klawisze



Biografia:
Zespół zadebiutował w 2001 roku "Płytą Pilśniową" (wyd. T1 / Pomaton EMI). To z niej pochodzą kultowe single: "Czytaj z ruchu moich ust", "Seksualna czekolada" i "Karl Malone". Po długiej przerwie w 2006 roku ukazał się kolejny album, pt. "Czarno widzę" (wyd. Blend Records / Rockers Publishing). Pojawiły się na nim czołowe osobistości zarówno polskiej sceny hip-hopowej (Duże Pe oraz Lilu), jak i jazzowej (m.in. Łukasz Poprawski i Marcin Masecki).



Album zebrał bardzo pochlebne recenzje. Promowały go dwa single: ,,Trener Szewczyk" (nagroda BISER Polskiego Radia BIS w kategorii ,,najlepszy tekst") oraz ,,Gramy dalej" (15. miejsce w rankingu singli dekady portalu Porcys). Zespół wystąpił na prestiżowych festiwalach: Open'er oraz Off, zagrał również trzy świetnie przyjęte koncerty na antenie radiowej Trójki. W listopadzie 2008 r. ukazał się trzeci album, pt. "Połącz kropki" (wyd. Polskie Radio). Wśród gości tym razem znaleźli się liderzy Kapeli Ze Wsi Warszawa, Grupy MoCarta, zespołów Muchy i Dagadana.



Singiel "Mężczyźni są odrażająco brudni i źli" został wybrany jedną z 10 najważniejszych piosenek dekady wg portalu Onet.pl. W czerwcu 2010 roku zespół zarejestrował i opublikował utwór "Hymn polskiej reprezentacji na MŚ w RPA 2010", będący parodią tzw. piosenek mundialowych. Z początkiem 2012 roku nadeszła pora na kolejny rozdział w historii sześcioosobowej grupy, czyli "Piosenki po polsku" (wyd. Universal Music Polska).