stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Aida", która uchodzi za jedną z najbardziej widowiskowych oper Giuseppe Verdiego, zostanie pokazana na Targu Węglowym w sobotę, 18 lipca o godz. 20:00. Opera, która powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego od 140 lat gości w repertuarze teatrów operowych z całego świata. Gdańszczanie i turyści obejrzą ją bezpłatnie na ekranie diodowym, komentowaną na żywo przez Jerzego Snakowskiego i Katarzynę Hołysz.

lis 30

sobota, g. 12:00

Gdańsk,
bilety 38 zł
Kup bilet
sty 3

piątek, g. 19:00

bilety 110 zł
Kup bilet
"Aida" powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego, a jej prapremiera w grudniu 1871 roku w Kairze była dniem wielkiego triumfu Giuseppe Verdiego. Akcja opery rozgrywa się w starożytnym Egipcie, który jest w stanie wojny z Etiopią. Główni bohaterowie - Radames (dowódca wojsk egipskich walczących z Etiopczykami) i Aida (niewolnica córki Faraona, a jak się później okazuje córka króla Etiopii) darzą się głębokim uczuciem, jednak na drodze ich miłości staje Amneris - zakochana bez wzajemności w Radamesie córka Faraona. Rozdarcie bohaterów pomiędzy tym, co osobiste a racją stanu prowadzi do tragicznego finału.

- To nagranie powstało w miejscu, które kojarzy mi się z "Aidą" najbardziej - na Arena di Verona. Wystawia się ją tam rokrocznie od stu lat w sposób kanoniczny: bogata scenografia, pełne blichtru kostiumy i rekwizyty połyskujące fałszywym złotem i klejnotami, tłumy statystów i zwierząt, które oszałamiają w scenie triumfalnego marsza, patetyczne i koturnowe aktorstwo oraz wielkie głosy, które muszą wypełnić ogromną przestrzeń areny, na której śpiewa się bez nagłośnienia. Na szczególną uwagę zasługuje śpiewająca po włosku, przetrzymywana w niewoli egipskiej etiopska księżniczka Aida czyli fenomenalna Chinka Hui He - opowiada Jerzy Snakowski.

Kompozytor był szczególnie dumny z ostatniej sceny opery - duetu Aidy i Radamesa skontrastowanego z lamentem Amneris i chóru. Sam skromnie dodawał, że "Aida" należy do grona jego najmniej złych oper. Dwa miesiące po premierze w Kairze "Aida" pojawiła się na scenie La Scali, a kolejnym wykonaniem w Parmie w 1872 roku dyrygował już osobiście Verdi. Od tego czasu "Aida" wystawiana jest w największych operach na świecie. W Polsce, po raz pierwszy w 1875 roku, w Teatrze Wielkim w Warszawie. Należy do grupy oper najczęściej wystawianych w warunkach plenerowych, dlatego też mieszkańcy Gdańska i turyści obejrzą ją właśnie w plenerowej inscenizacji z Arena di Verona we Włoszech z 2012 roku.

Pokazowi towarzyszyć będzie komentarz Katarzyny Hołysz i Jerzego Snakowskiego. Opera trwa 150 minut i podzielona jest na cztery akty. W rolach głównych zobaczymy i usłyszymy: Aida - Hui He, Radames - Marco Berti, Amneris - Andrea Ulbrich, Amonasro - Ambrogio Maestri, Faraon - Roberto Tagliavini, Ramfis - Francesco Ellero D'Artegna, Posłaniec - Antonello Ceron, Kapłanka - Antonella Trevisan. Orkiestra, Chór i Balet di Verona, dyrygent: Daniel Oren reżyseria: Gianfranco de Bosio, choreografia: Susanna Egri. Przekład libretta na język polski: Dorota Sawka.

Inscenizację, którą zobaczymy na Targu Węglowym, w internetowym głosowaniu na portalu Trójmiasto.pl, wybrali mieszkańcy Gdańska. Uzyskała ona 31% głosów. Pozostałymi propozycjami w roku 2015 były: "Cyganeria", "Poławiacze pereł", "Rigoletto" i "Dydona i Eneasz".

Opera na Targu Węglowym
"Aida "(Giuseppe Verdi), 18 lipca 2015
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Patron medialny: Trójmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk

Trailer
---
Opera na Targu Węglowym - o projekcie

Pierwsze dwie edycje opery na Targu realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu Viva Europa i były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W roku 2012, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokazy oper i wybrał inscenizację "La Traviaty" Verdiego ze znanymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona. W lipcu 2014 roku już po raz 5. zaprezentowaliśmy operę szerokiej publiczności. Był to, wybrany w głosowaniu internetowym, "Czarodziejski flet" wystawiony na Jeziorze Bodeńskim w Bergencji.