Stefan Banach był nieślubnym dzieckiem niepiśmiennej służącej i rekruta c.k. armii. Został profesorem, choć zaliczył tylko dwa lata studiów. Hugo Steinhaus kształcił się w Getyndze, w PRL w rubryce pochodzenie pisał "arystokracja plus burżuazja". Stanisław Ulam miał zostać adwokatem jak jego ojciec lub architektem jak dziadek. Ale wolał patrzeć w gwiazdy i czytać powieści Juliusza Verne'a. W Los Alamos brał udział w pracach nad skonstruowaniem bomby atomowej. Stanisław Mazur był potomkiem statecznego właściciela cukierni i uważał, że komunizm to najlepszy system na świecie.
W świecie matematyki stworzyli legendę. Przez wiele lat spotykali się przy marmurowym stoliku w kawiarni Szkocka we Lwowie. Efektem tych kawiarnianych spotkań są prace będące fundamentem kilku dziedzin matematyki. Przeszli do historii nauki i do anegdoty.
Wykład dedykowany Adamowi Mysiorowi, patronowi Instytutu Rozwoju Edukacji.
Prowadzący
Mariusz Urbanek - pisarz, dziennikarz, autor kilkunastu książek, m.in. biografii generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego - "Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie" (1991), Leopolda Tyrmanda - "Zły Tyrmand" (1992), Stefana Kisielewskiego - "Kisiel" (1997), Władysława Broniewskiego - "Broniewski. Miłość, wódka, polityka (2011), Juliana Tuwima - "Tuwim. Wylękniony bluźnierca" (2013). Jest też autorem dwóch tomów bajek - "Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie" (1996) i "Baśnie dolnośląskie" (2005), satyrycznej historii Wrocławia - "Zrób sobie Wrocław" (1997) oraz subiektywnego przewodnika - "Dolny Śląsk. Siedem stron świata" (2003).