stat
Impreza już się odbyła

Akademia Dawnego Gdańska

Najbliższy wykład Akademii Dawnego Gdańska będzie dotyczył codzienności pracy i życia mieszkańców nadmotławskiego grodu. Jak meblowano poszczególne wnętrza - sienie, sale, sypialnie, kupieckie kantory, kramy i sklepy, co ułatwiało prace kuchenne, jakie sprzęty odkładano na strych, a jakie do piwnic... Na te, i wiele innych pytań odpowie Ewa Barylewska - Szymańska, kierownik Oddziały Historycznego Muzeum Miasta Gdańska - Domu Uphagena na wykładzie 24 czerwca o godzi. 18.00 w sieni IKM. Wstęp wolny.

lis 13

środa, g. 18:00

Wstęp wolny
lis 22-24

piątek - niedziela, g. 18:30

Wstęp wolny
Wykład będzie podróżą w czasie, w XVIII wiek, gdzie zajrzymy do gdańskich domów - tych całkiem zasobnych, i tych ubogich. Spotkanie jest zapowiedzią książki
"Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku'", która zostanie wydana jesienią przez Instytut Historii PAN i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

- Przechodząc ulicami nierzadko spoglądamy w mijane okna. Zaglądanie do cudzych domów i mieszkań, choć nie zawsze przyznajemy się do tego. Chcemy wiedzieć, jak umeblowane są wnętrza, jakie bibeloty ustawiono na komodach, jakie obrazy zawieszone zawieszono na ścianach. Zwiedzamy też chętnie okazałe siedziby władców, magnaterii, czy zamożnej burżuazji - w tych wszystkich wnętrzach cieszą nas piękne pomieszczenia. Skłonni jesteśmy nawet zawitać do chłopskiej chałupy, dlatego skanseny są stale oblegane przez rzesze turystów. Historyk ma jeszcze inne sposoby, by "zajrzeć" do cudzych domów, a dodatkowo jeszcze ten przywilej, że może to zrobić nie oglądając się ani na czas, ani na przestrzeń - mówi Ewa Barylewska - Szymańska.

Ewa Barylewska- Szymańska - kierownik oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - Domu Uphagena i adiunkt w Instytucie Historii PAN. Prelegentka konferencji poświęconych dawnemu Gdańskowi, m.in. konferencji w Bibliotece Gdańskiej PAN na temat historii kościoła św. Jakuba (2015) oraz w Muzeum Sopotu (2013), autorka i współautorka wielu publikacji dotyczących historii miasta, takich jak: Inwentarze mienia z drugiej połowy XVIII w. w badaniach nad gdańskimi domami, opublikowanych w Studiach i materiałach do dziejów domu gdańskiego, red. Edmund Kizik, cz. 1, Gdańsk 2009, czy W stronę nowoczesności. Działalność Urzędu Budowlanego Wolnego Miasta Gdańska w latach 1927- 1933, opublikowanej w Modernizm w Europie- modernizm w Gdyni. Architektura XX w. do lat sześćdziesiątych i jej ochrona w Gdyni i w Europie. Urząd Miejski w Gdyni, Gdynia 2014, współautorka książki Gdańsk na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego. Ze zbiorów Instytutu Herdera w Marburgu, Marburg - Wrocław 2010.