Akademia jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na wybitnych, nagradzanych na światowych festiwalach, filmach dokumentalnych. Cykl, który powstał z myślą o seniorach, obejmuje 14 tytułów. Po każdej projekcji zaplanowano dyskusję. Misją Akademii, która po raz kolejny odbędzie się 14 grudnia - film "Kucharze historii" w Gdyńskim Centrum Filmowym, jest zainteresowanie widzów wszystkich pokoleń filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na świecie.
data: 14 grudnia 2016 (środa)
godzina: 10:30
miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
wstęp: 10 zł
Film dokumentalny jest podróżą, a doskonałym czasem na podróżowanie jest emerytura. Z myślą o seniorach przygotowaliśmy cykl comiesięcznych spotkań, w którym zaprezentujemy najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat oraz stworzymy przestrzeń do rozmowy o nich. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. relacje między człowiekiem a naturą czy wpływ postępu cywilizacyjnego na poziom szczęścia. Będzie o pszczołach, o miłości, o lasach tropikalnych i o pamięci. Proponowane przez nas filmy, dzięki pięknym zdjęciom i fascynującym historiom, dowodzą, że dokument to nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale przede wszystkim skończone dzieło sztuki.
14 grudnia zobaczymy film "Kucharze historii" w reżyserii Pétera Kerekesa. Zagotować, usmażyć, pokroić, posiekać, poćwiartować, wypatroszyć - zaskakujące jak język kuchni przypomina niekiedy określenia z pola walki. Film w nieoczekiwany sposób łączy ten film Właśnie kuchnię i wojnę. Jego bohaterami są wojskowi kucharze, dla których nie ma miejsca w podręcznikach historii. Dzięki filmowi Pétera Kerekesa możemy przekonać się, jak bardzo niedoceniana jest rola tych, którzy zajmują na scenie wojny miejsca daleko w tyle, choć maja poważne zadanie: nakarmić armię żołnierzy. Oglądając ten film przypominamy sobie specyficzny humor Hrabala, a także atmosferę filmu M.A.S.H., ale nie zapominamy o 60 milionach żołnierzy, którzy polegli na różnych polach walki.
Spotkania po projekcji poprowadzą filmoznawczynie, doktorantki Uniwersytetu Gdańskiego i członkinie Pracowni Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina, Paulina Pohl i Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Liczymy, że uczestnicy Akademii, zauroczeni światem, który zaprezentujemy na dużym ekranie, chętnie będą się dzielić własnym życiowym doświadczeniem.
Kolejne spotkania: 11 stycznia 2017 - "Spotkania na krańcach świata".