Akademia Edukatora Klimatu Centrum Nauki EXPERYMENT Gdynia Sprawdź!
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Akademia Edukatora Klimatu

Zróbmy dobry klimat w EERYMENCIE! Zmiany klimatu i ochrona środowiska to tematy bardzo medialne, ale też bardzo podatne na tzw. fake newsy. Liczba powierzchownych informacji i opinii wypowiadanych publicznie jest porażająca, dlatego Centrum Nauki Experyment chce przekazać wyłącznie sprawdzone i rzetelne informacje naukowe. A zrobi to podczas Akademii Edukatora Klimatu, czyli całkowicie darmowej serii szkoleń dla uczniów w wieku powyżej 13 lat.

Zapisy na pierwsze spotkania trwają na stronie https://app.evenea.pl/event/674809-20/.

Kim są Edukatorzy Klimatu? To młode, zaangażowane w tematykę klimatu i środowiska osoby, które chcą dowiedzieć się znacznie więcej na ten temat, ale też pragną dzielić się tą wiedzą ze swoimi rówieśnikami. Centrum Nauki Experyment chce dać im nie tylko potrzebne (i sprawdzone!) informacje, ale też narzędzia, by tę wiedzę skutecznie przekazywać w szkole, podczas np. godzin wychowawczych. W tym celu powstała Akademia Edukatora Klimatu, która wystartuje już 19 października.

Co mają robić? Dwudniowe szkolenie to dopiero początek drogi, która czeka absolwentów Akademii. Kolejnym etapem jest włączenie swoich rówieśników w żywą dyskusję i działanie, by budować świadomość i konieczność zmian w myśleniu o odpowiedzialnym rozwoju, z naciskiem na zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi. Za zgodą dyrektora szkoły i nauczyciela, Edukator Klimatu poprowadzi angażujące zajęcia, przekaże naukową wiedzę na temat klimatu, pokaże skalę zjawiska zmian klimatycznych oraz poinformuje o możliwych działaniach prewencyjnych. Być może w jeszcze dalszej przyszłości to właśnie koledzy lub koleżanki z klasy staną się nowymi Edukatorami Klimatu.

Jaki jest cel? Obecni i przyszli uczestnicy rynku, konsumenci, przemysł muszą podjąć wspólny wysiłek i przedefiniować pojęcie rozwoju i modele funkcjonowania gospodarki. To duże wyzwanie i tylko świadomi wagi tematu, zagrożenia i wyposażeni w wiedzę młodzi ludzie, mogą podejmować decyzje jako jednostka i jako grupa społeczna. Edukacja środowiskowa jest niezbędnym elementem kształcenia współczesnego człowieka. Centrum Nauki Experyment włącza się w ten proces i przekazuje wiedzę na ten być może najważniejszy współcześnie temat.

Jak się zapisać? Dołączenie do Akademii Edukatora Klimatu jest darmowe, wystarczy zapisać się na szkolenie na stronie evenea.pl (link do najbliższego spotkania app.evenea.pl/event/674809-20/). Najbliższe szkolenie odbywać się będzie przez dwa dni 19 i 26 października. W tym czasie młodzież dowie się, jak mówić o klimacie, jak moderować dyskusję, a także weźmie udział w warsztatach, podczas których w praktyce przetestuje zdobytą wiedzę. Po dwóch spotkaniach absolwenci otrzymają specjalny certyfikat Edukatora Klimatu i będą mogli ruszyć w świat (zaczynając od własnej klasy) oraz uświadamiać innych, jak istotna jest ochrona klimatu i środowiska.

Plan spotkań w ramach Akademii Edukatora Klimatu:
DZIEŃ 1. 19.10.2020  Wiedza o klimacie wykłady i źródła: przekazanie aktualnych faktów naukowych na temat zmian klimatycznych na Ziemi.
16:30 18:00 - wykład Konrada Klepackiego
18:00 19:00 - baza wiedzy
DZIEŃ 2. 26.10.2020  Jak mówić o klimacie warsztaty
16:30 17:30  Jak mówić o klimacie?
17:30 18:30  Techniki popularyzatorów nauki
18:30 20:30  Warsztaty praktyczne testowanie i omówienie kilku technik moderatora i facylitatora dyskusji