stat
Impreza już się odbyła

Caffe Gdańsk. Archeologia o spotkaniach towarzyskich dawnych Gdańszczan to temat najbliższego spotkania z cyklu Akademia Gdańska, które odbędzie się online. Zaprasza 7 kwietnia o godz. 18.00 na streaming wykładu Joanny Dąbal, archeolożki, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej. Do zobaczenia na kanale YouTube IKM!

sty 12

niedziela, g. 16:00 - 18:00

Gdańsk, Kawiarnia Żak ul....
bilety 45 zł
ulgowy 20 zł
przedsprzedaż 35 zł
sty 30

czwartek, g. 17:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
- Kawiarnie, domowe spotkania - nasze dzisiejsze życie towarzyskie ma wiele materialnych kontekstów i odsłon, za którymi tak teraz tęsknimy Jak wyglądało to wcześniej? Co pozostaje po naszych rozrywkach? - zastanawia się Joanna Dąbal, która poprowadzi najbliższy, wirtualny wykład Akademii Gdańska.

Wykład jest zaproszeniem do podróży w przeszłość, zilustrowanej odkryciami archeologicznymi przez pryzmat, których zajrzymy do miejsc publicznych czy prywatnych domów dawnych Gdańszczan w poszukiwaniu śladów rozrywki.

W związku z obowiązującymi rozporządzeniami rządu, wykład odbędzie się online. Zapraszamy 7 kwietnia o godz. 18.00 na kanał IKM na YouTube, gdzie odbędzie się streaming wykładu: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk.

Joanna Dąbal, archeolożka, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej. Zawodowo zainteresowana przeszłością Gdańska okresu nowożytnego i współczesności. Autorka naukowych i popularnych publikacji polskich i zagranicznych o przeszłości miasta.

Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów dla osób, których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Koordynatorką jest Dominika Ikonnikow.

www.miasto.com to hasło 7. edycji Akademii Gdańska, która przybliży historie miasta, wydobyte z odmętów internetu. Wspomnienia, historię mówioną, zdjęcia, dokumenty, przedmioty zakupione na aukcjach internetowych, a także zapomnianą gdańską muzykę czy sztambuchy i rodzinne pamiątki.

Dziś, nauka i wiedza dostępne są dla każdego. Upowszechnienie internetu sprawiło, że dostęp do informacji jest na wyciągnięcie palca. Łatwiej jest odnaleźć zagubione historie, zdjęcia, wspomnienia. Poprzez dyskusyjne fora i grupy dowiadujemy się o otaczającej nas przestrzeni, szczególnie w wymiarze lokalnym. Gdańsk, miasto o szczególnie złożonej historii, skrywa jeszcze wiele tajemnic, ale poprzez sieć internetową odkrywanie jego sekretów jest dużo łatwiejsze.

Harmonogram spotkań w 2020 roku:

- 7 kwietnia WYKŁAD ONLINE Caffé Gdańsk. Archeologia o spotkaniach towarzyskich dawnych Gdańszczan, Joanna Dąbal, Uniwersytet Gdański
- 28 kwietnia Gdańskie makabreski, czyli Góra Szubieniczna w epoce cyfrowej", Michał Ślubowski, Gedanarium
- 26 maja Budowanie zbioru pamiątek regionalnych. Zbieractwo czy kolekcjonerstwo?, Kuba Kowalski, fanpejdż Dawne Przymorze
- 30 czerwca Rynek antykwaryczny jako źródło wiedzy o dawnym Gdańsku", dr Anna Frąckowska, Muzeum Gdańska
- 29 września Kupię, sprzedam, zamienię - historia Gdańska na serwisach aukcyjnych, Jerzy Klimczak, Europejskie Centrum Solidarności
- 27 października Co nam mówią dawne karty pocztowe, Marta Pawlik- Flisikowska, PAN Biblioteka Gdańska
- 24 listopada Od gdańskich mennonitów do amerykańskich kowbojów. Historia przygody badawczej, dr Magdalena Staręga, Europejskie Centrum Solidarności
- 8 grudnia Kultura muzyczna dawnego Gdańska - przewodnik po świadectwach rozsianych w świecie Internetu, Aleksandra Litwinienko, Wehikuł Dźwięku