6. edycja Akademii Gdańska przybliża znane i zapomniane gdańskie postacie, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier dawnych mieszkańców i mieszkanek skrywa istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną. Pierwszy wykład z nowego cyklu poprowadzi 5 lutego o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej Andrzej Januszajtis.
- Podczas spotkania opowiem o pięciu osobach noszących tytuł książęcy, urodzonych w Gdańsku oraz jednej, niepochodzącej stąd, której nadano tytuł "księcia Gdańska". Są to z reguły postacie, które odegrały ważną rolę w dziejach Gdańska i Rzeczpospolitej. O ich życiu i czynach pisano wiele, mniej znany jest fakt urodzenia i związki z naszym miastem. Chcę przypomnieć ich zasługi i czyny oraz odszukać miejsca z nimi związane na terenie Gdańska - zapowiada Andrzej Januszajtis.
Cykl wykładów Akademia Gdańska poświęcony jest opowieściom, w których dowiadujemy się, że o potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów, ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki sława Gdańska był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała żywa. Podczas dwunastu wykładów poznamy m.in.: dawnych gdańskich architektów, burmistrzów, duszpasterzy czy fotografów.
Akademia Gdańska | Książęta z Gdańska rodem, Andrzej Januszajtis, Stowarzyszenie Nasz Gdańsk