stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Otwieramy Akademię Małego Filozofa! Zapraszamy serdecznie do aktywnego udziału w rozpoczynającym się cyklu warsztatów filozoficznych dla młodych myślicielek i myślicieli. Na pierwszym spotkaniu rozważymy zagadkę szczęśliwego więźnia, czyli zmierzymy się z problemem wolności. Pierwsze spotkanie warsztatowe dla dzieci w wieku 7-9 lat poprowadzą Ewelina Grądzka i Dorota Wolter. Obowiązują zapisy. Zachęcamy!

w każdy czwartek (do 26.06.2025), g. 15:30

bilety 250 zł
Warsztaty #1 - Szczęśliwy więzień (wolność)

Data: 25 marca (niedziela)
Godzina: 11:00-13:00
Miejsce: Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7, Gdynia

Opis: Czym jest wolność? Czy możliwość posiadania wszystkiego, czego się zapragnie sprawi, że staniemy się wolni? Czy ważniejsze jest żeby być wolnym, czy żeby posiadać? Jakie są rodzaje wolności?

Temat naszych warsztatów w ciekawy i nieoczywisty sposób nawiązuje do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Łączy problem wolności i różnych jej wymiarów (wymiar terytorialny, duchowy, materialny, swobody przemieszczania) ze współczesną problematyką dotyczącą konsumpcji i zaniku wartości.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
- telefon: 58 661 15 41
- email: ksiegarnia@vademecumgdynia.org

Prowadzące

- Ewelina Grądzka - edukatorka, popularyzatorka nauki. Jest prezesem Stowarzyszenia "Pod wspólnym niebem", którego misją jest zaangażowanie w budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy i promowanie idei pokoju i współpracy. Prowadzi projekty w Polsce i zagranicą, w krajach rozwijających się, np. w Kirgistanie. Wierzy, za Arystotelesem, że "Wszystkim ludziom wrodzone jest pragnienie poznania". Jest doktorantką Akademii Ignatianum w Krakowie na Wydziale Filozoficznym. Przeszła szkolenie z facylitacji zajęć z filozofii dla dzieci przy "The Philosophy Foundation" w Londynie i prowadziła zajęcia w Szkole Podstawowej Sandhurst w Catford, Londyn.
- Dorota Wolter - animatorka kultury, instruktorka teatralna, pedagog. Jest absolwentką Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego i Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracuje z Powiatowym Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Wejherowie, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Stacją Kultura w Rumi.

O projekcie "Akademia Małego Filozofa"

Akademia Małego Filozofa to cykl zajęć warsztatowych, których głównym celem jest rozbudzanie twórczego myślenia oraz kształtowanie intelektualnej samodzielności dzieci poprzez naukę i zabawę. Zaplanowałyśmy 15 warsztatów dla dwóch grup wiekowych, które planujemy zrealizować od marca do grudnia 2018 roku.

- Grupa Maluszków (dzieci w wieku 4-6 lat) spotykać się będzie raz w miesiącu podczas cyklu zajęć filozoficzno-teatralnych z Magdaleną Bochan-Jachimek.
- Grupa Starszaków (dzieci w wieku 7-9 lat) także spotykać się będzie raz w miesiącu podczas cyklu zajęć z edukacji filozoficznej z Eweliną Grądzką, Dorotą Wolter i Agatą Braun.

Zaproponowane przez nas tematy warsztatów niosą wartości uniwersalne i wpisują się w nowe trendy w kształceniu, w których coraz większy nacisk kładzie się na przełamywanie rutyny i przyciąganie uwagi dzieci poprzez dyskusję i wsłuchiwanie się w ich potrzeby.

Postawiłyśmy sobie za cel pokazanie dzieciakom, ile uciechy można znaleźć w nauce samodzielnego myślenia, tolerancji i szacunku wobec poglądów drugiego człowieka. Mamy nadzieję odkryć przed nimi i ich rodzicami ścieżkę rozwoju osobistego, która mogłaby się stać ciekawym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Chcemy również pokazać rodzicom, że filozofia i rozmowa to ważny punkt w wychowaniu dziecka i nie musi być przekazywana w formie skostniałej i nudnej.

Realizacja: Fundacja Vademecum i Stowarzyszenie "Pod wspólnym niebem"

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.