stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Już 3 lipca, w ramach Gdynia Design Days rozpocznie się Akademia Pana Technika - w pełni doświadczalna wystawa i warsztaty dla dzieci. Przez 10 lipcowych dni organizatorzy zapraszają na spotkanie z techniką, w trakcie którego najmłodsi - i nie tylko - poznają podstawy programowania i konstruowania.

w każdą sobotę (od 30.11 do 07.12.2024), g. 12:00

Gdynia,
bilety 210 zł
gru 8

niedziela, g. 12:30

Gdańsk,
bilety 50 zł
Wystawa przeniesie uczestników do interaktywnego domu, gdzie każde pomieszczenie zapozna ich z kreatywną stroną technologii. Użyte w instalacjach i łatwe w obsłudze zestawy techniczne będą zachęcać do działania i pomagać w realizacji własnych pomysłów.

Akademia Pana Technika organizowana w ramach Gdynia Design Days to interaktywna wystawa i warsztaty, które połączą naukę z doświadczaniem i zabawą. Prezentowane zestawy techniczne - znajdujące się między innymi w stałej kolekcji MoMA w Nowym Jorku - oraz zbudowane na ich bazie instalacje, inspirują do kreowania - projektowania, programowania i działania. Wystawa ma popularyzować wiedzę o mądrej i edukacyjnej technologii, której brakuje w naszym codziennym środowisku. Ma w prosty sposób wprowadzać najmłodszych w fascynujący świat techniki oraz uczyć jej podstaw. Instalacje wymagają kombinowania, myślenia, kuszą możliwością samodzielnego sprawdzenia i poznawania "jak to działa". Stymulują dalsze poszukiwania i zadawanie pytań. Co ja bym skonstruował z tych zestawów? Jakie zabawy mogę za ich pomocą stworzyć? Akademia Pana Technika ma kształcić umiejętności analityczne i zachęcać do tworzenia, a nie tylko użytkowania technologii.

Akademia Pana Technika to wystawa w pełni doświadczalna, pozwalająca w łatwy sposób wejść w świat elektronicznych eksperymentów. Wkraczając do niej znajdziemy się w domu, w którym kolejne pomieszczenie pozwolą zdobyć różne sprawności z dziedziny techniki takie jak: konstruowanie, programowanie, obsługa elektronicznych czujników. W garażu mieszka Lo Fi Robot zachęcający do majsterkowania, w kuchni garnki, widelce i bakłażany zadźwięczą tak, jak na nich zagracie. W tajemniczym ogrodzie znajdziecie ławkę, na której zasiadając z przyjacielem, będziecie mogli wykonać koncert dotykiem, a w salonie wchodzenie po schodach zamieni się w fantastyczną przygodę. W każdym pokoju będzie mnóstwo zabawy i odkrywania. Jak to w akademiach bywa, poza śmiechem i doświadczaniem, każdy kto ma otwartą głowę dowie się, jak zostać konstruktorem. W Akademii Pana Technika doświadczycie tego, że niesamowity świat technicznych możliwości jest, w gruncie rzeczy, dostępny dla wszystkich - mówi kuratorka wystawy Małgosia Żmijska. Emilia Kołowacik, współorganizatorka wystawy dodaje: "Drodzy uczniowie Akademii. Już niebawem poznacie moc technicznych czarów. Marzymy, abyście poczuli, że zabawa i nauka to wielka frajda. Przybywajcie! Pan Technik czeka na Was!"

Oprócz wystawy, organizatorzy przewidzieli pokazy, oprowadzenia oraz warsztaty z podstaw konstruowania robotów i tworzenia unikatowych instrumentów, w których między innymi marchewka może brzmieć jak trąbka, a banany jak pianino. Akademia Pana Technika przyzna również specjalne odznaki za zdobyte umiejętności, a na najmłodszych czeka nagroda - dobrze zaprojektowana niespodzianka. "Strefa szaleju" dla wszystkich pełnych energii będzie prawdziwym rajem, dla szukający odpoczynku - miejscem relaksu z książką z obecnej na wystawie księgarni.

Akademia Pana Technika
Gdynia Design Days 3-12 lipca 2015
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
www.facebook.com/AkademiaPanaTechnika

Mecenat: Centrum Designu Gdynia - Pomorski Park Naukowo -Technologiczny Gdynia
Kurator: Małgosia Żmijska
Współpraca merytoryczna: Emilia Kołowacik, Sven Ehmann, Maciej Wojnicki
Organizacja: Emilia Kołowacik i Małgosia Żmijska
Aranżacja: Gdyby
Opracowanie graficzne: Dominika Gan
Wystawa prezentowana w ramach Gdynia Design Days 2015
Patronat medialny: DesignAlive, Fpięć, CzasDzieci.pl, Qlturka.pl, Fathers, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk
Inspiracją do powstania Akademii Pana Technika był "Junior Lab", tygodniowe warsztaty
organizowane w kwietniu 2015 r. w Berlinie przez Svena Ehmanna i Wolfa Jeschonka.

Warsztaty:

Wkraczając do Akademii znajdziesz się w niezwykłym domu Pana Technika. Pan Technik od małego uwielbiał majsterkować, bawić się i muzykować. Marzył, aby samemu tworzyć nowe gry i budować instrumenty. Dlatego zgłębił tajniki konstruowania i przyswoił potrzebną technologię. Dzięki tej wiedzy przedmioty codziennego użytku, w jego mieszkaniu, zmienił nie do poznania. Sam zobacz! W każdym z pomieszczeń znajdziesz niezwykłe instalacje do zabawy i eksperymentowania. W garażu mieszka Lo Fi Robot zachęcający do konstruowania. W kuchni garnki, widelce i bakłażany zadźwięczą tak, jak na nich zagrasz. W ogrodzie znajdziesz ławkę, na której zasiadając z przyjacielem, wykonasz koncert dotykiem, a w salonie wchodzenie po schodach zamieni się w fantastyczną przygodę. Nawet się nie zorientujesz, jak budowanie instrumentów i gier, programowanie, czy obsługa czujników staną się dla Ciebie "bułką z masłem". Instalacje zbudowane są na bazie: MaKey MaKey, Bar Conductive, Lo Fi Robot, Arduino, RaspberryPi.

Akademia Pana Technika to doświadczalna wystawa i warsztaty, które w prosty i radosny sposób wprowadzają w świat elektronicznych eksperymentów. Przybywaj! Pan Technik czeka na Ciebie! W przestrzeni wystawy znajdziecie również księgarnię BookOff, oferującą tytuły związane tematycznie z Akademią.

Naszą misją jest stworzenie miejsca, w którym wiedzę zdobywasz przez doświadczanie i zabawę. Posługując się gotowymi zestawami technicznymi, zaprojektowaliśmy interaktywne instalacje z otaczających nas przedmiotów. Pokazujemy możliwości wykorzystywania technologii na co dzień. Uczymy programowania i konstruowania. Chcemy popularyzować technologię dostępną i zrozumiałą, której brakuje w naszym środowisku. Chcemy w prosty sposób wprowadzić najmłodszych w fascynujący świat techniki.

Dla kogo?
- juniorów w wieku 7-14
- rodziców juniorów
- nauczycieli i edukatorów zainteresowanych tematyką
- wszystkich, którzy chcą się świetnie bawić i oswoić techniczny świat

Gdzie?
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
Aleja Zwycięstwa 96/98, Gdynia
www.facebook.com/AkademiaPanaTechnika

Kiedy?
Gdynia Design Days 3-12 lipca 2015
Program warsztatów i oprowadzań kuratorskich
Oprowadzanie po Akademii Pana Technika i mini warsztaty z Lo Fi Robot
Prowadzenie: Maciej Wojnicki i Sebastian Bednarek
Obowiązują wcześniejsze zapisy na https://www.gdyniadesigndays.eu/
Udział bezpłatny

Zapraszamy na spacer po niezwykłym domu Pana Technika w asyście adepta Akademii Pana Technika. Poznacie arkany fascynujących instalacji technicznych, które Pan Technik zbudował w swoim mieszkaniu. Będziecie grać, muzykować i świetnie się bawić. Zupełnie przy okazji nauczycie się, jak samemu eksperymentować z użyciem technologii. Po oprowadzaniu każdy będzie mógł samodzielnie skonstruować własnego robota na bazie systemu Lo Fi Robot.

Terminy:
4.07 i 11.07 , w godz. 11:30-12:30
5.07 i 12.07, w godz. 17:30-18:30

Warsztaty
Prowadzenie: Maciej Wojnicki i Sebastian Bednarek
Obowiązują wcześniejsze zapisy na https://www.gdyniadesigndays.eu/
Udział bezpłatny

Zaprogramuj INSTRUMENT ZE WSZYSTKIEGO

Na zajęciach przekonacie się, że możliwości wykorzystania codziennych domowych sprzętów do działań muzycznych mogą być praktycznie nieograniczone. Wykorzystując proste w obsłudze elektroniczne sterowniki będziemy tworzyć instrumenty z czego tylko będziecie chcieli. W trakcie warsztatu, szybko i sprawnie, wejdziecie w świat elektronicznych eksperymentów. Zdobyta na nim wiedza pozwoli Wam samodzielnie kreować na polu muzycznym i dźwiękowym. Poznamy podstawy programowania i wykorzystania elektronicznych czujników, robiąc przy okazji sporo wesołego hałasu. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak można tworzyć proste elektroniczne instrumenty z wykorzystaniem popularnego kontrolera ARDUINO oraz darmowego oprogramowania komputerowego.

Terminy:
7. 07, godz. 10:30-15:00 (12:00-12:30 przerwa), grupa wiekowa 7-9
8.07, godz. 10:30-15:00 (12:00-12:30 przerwa), grupa wiekowa 10-12

LO FI ROBOT, czyli konstruowanie robotów
Na warsztatach będziemy budować proste pojazdy i spróbujemy zaprojektować i zmontować robota pomocnego w domowych obowiązkach. Poznacie przyjaznego i prostego w obsłudze Lo Fi Robota, czyli system do samodzielnego konturowania. Zupełnie przy okazji świetnej zabawy doświadczycie obsługi elektronicznych czujników, programowania oraz konstruowania ruchomych mechanizmów.

Terminy:
9.07, godz. 10:30-15:00 (12.00-12.30 przerwa), grupa wiekowa 7-9
10.07, godz. 10:30-15:00 (12.00-12.30 przerwa), grupa wiekowa 10-12

Gdynia Design Days to jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z designem w Polsce. Realizowany przez Centrum Designu Gdynia, współpracuje z licznymi instytucjami i projektantami z całej Polski. Co roku, w odpowiedzi na hasło przewodnie nawiązujące do charakteru miasta, powstają liczne prototypy, a program obfituje w różnorodne wystawy, warsztaty i inne wydarzenia skierowane do amatorów designu oraz profesjonalnego grona odbiorców. W tym roku, Gdynia daje się złapać w projektowe SIECI. Twórcze rozwinięcie hasła odnajdziemy w kuratorskich interpretacjach i aktywnej dyskusji z mieszkańcami i specjalistami z różnych dziedzin. Większość elementów programu m.in. wystawy, warsztaty i spotkania zaplanowana jest w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Małgosia Żmijska. Socjolog i doświadczony moderator procesów kreatywnych. Od 2005 r. aktywnie organizowała i współorganizowała liczne wydarzenia kulturalne zlokalizowane na pograniczu sztuki i biznesu w Polsce i na świecie. Dyrektor Programowa Łódź Design Festival.

Emilia Kołowacik. Socjolog ze społecznym podejściem do designu i doświadczony moderator procesów kreatywnych. Przez ostatnie 5 lat Dyrektor Wykonawcza oraz Dyrektor ds. Rozwoju Łódź Design Festival. Współtwórca plebiscytu i wystawy must have, prezentującej najlepsze polskie wdrożenia wzornicze.