Brzezina, 1970, reż. Andrzej Wajda, dramat, psychologiczny, Polska, 99 min.
Ekranizacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Lata 20. XX wieku. Chory na gruźlicę Staś przyjeżdża z Davos do brata Bolesława, który po śmierci żony Barbary pogrążony jest w melancholii. Staś nawiązuje romans z wiejską dziewczyną Maliną, co wywołuje między braćmi napięcie. Bolesław, rozdarty między żalem a potrzebą bliskości, obserwuje zmagania brata z nieuchronnością śmierci.
Film Wajdy to refleksyjna opowieść o miłości, śmierci i przemijaniu. Uznawany za jedno z najważniejszych dzieł reżysera, zachwycające bogatą symboliką inspirowaną malarstwem Jacka Malczewskiego, a także głęboką refleksją nad ludzkim losem i ulotnością życia. Brzezina została doceniona na Lubuskim Lecie Filmowym, gdzie zdobył Złote Grono za najlepszy film (Andrzej Wajda), a Daniela Olbrychskiego wyróżniono nagrodą za najlepszą rolę męską.
Po projekcji odbędzie się dyskusja moderowana przed dr. Piotra Kurpiewskiego.
Dr Piotr Kurpiewski - redaktor naczelny czasopisma "Panoptikum", zastępca dyrektora Instytutu Badań nad Kulturą na Uniwersytecie Gdańskim. Autor monografii
Historia na ekranie Polski Ludowej (2017), specjalizujący się w badaniach nad polskim kinem PRL oraz relacjami filmu i historii. Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, wykładowca Akademii Polskiego Filmu, współpracownik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina, w jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.