AKADEMIA POLSKIEGO FILMU
Był jazz (1984), reż. Feliks Falk, dramat obyczajowy, polityczny, Polska, 96 min.
Film Felika Falka oddaje hołd podziemnym zespołom próbującym w stalinowskiej Polsce grać zakazaną muzykę amerykańską jazz. Kanwą scenariusza są autentyczne dzieje słynnej łódzkiej grupy Meloman pod wodzą Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Akcja toczy się w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych. Do Łodzi przyjeżdża Jacek Karpiński, który zasila szeregi podziemnego zespołu jazzowego.
Seans poprzedzony prelekcją.Bohaterem prelekcji będzie osoba
Witolda Sobocińskiego operatora filmowego, wykładowcy w PWSTiTV w Łodzi, nagrodzonego za działalność filmową m.in. Nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych (ASC) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W młodości związany był z zespołem jazzowym Melomani.
Prelekcja: dr hab. Grzegorz Piotrowski, prof. UG dyrektor Instytutu Badań nad Kulturą na Uniwersytecie Gdańskim, doktor muzykologii, filolog polski, historyk filmu. Współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, The Kurt Weill Foundation for Music w Nowym Jorku i Deutsche Kinemathek w Berlinie. Zainteresowany jazzem i muzyką popularną, performatyką muzyczną i sztuką aktora filmowego.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Tegoroczna edycja pod hasłem
Malarskość kadru mistrzowie sztuki obrazu koncentruje się na wizualnej stronie polskiej kinematografii, przybliżając estetykę wybranych twórców oraz członków ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć, po scenografów.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny.