stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
Popiół i diament, 1958, reż. Andrzej Wajda, psychologiczny, wojenny, Polska, 99 min

W hotelu gromadzą się miejscowe władze, aby uczcić zakończenie wojny. Wśród gości znajduje się komunista Szczuka. Podziemna organizacja wydała na niego wyrok śmierci. Zamachu ma dokonać Maciek Chełmicki, żołnierz AK. Pierwsza próba zabójstwa nie udaje się, więc Maciek również pojawia się w hotelu. Spotkanie z barmanką Krystyną rodzi w nim wątpliwości. Czy warto jeszcze zabijać, skoro wojna już się skończyła? Powojenna rzeczywistość nie oferuje żadnej alternatywy. Film Wajdy został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność, jak i krytykę. 

Zbigniew Cybulski, wcielający się w rolę Maćka, wzorował się na nowym typie aktorstwa charakterystycznym dla Jamesa Deana czy Marlona Brando. W juniorkach i ciemnych okularach nie przystawał do rzeczywistego wizerunku akowca, a jednak jego kreacja urosła do rangi mitu, choć początkowo Wajda rozpatrywał do tej roli kandydaturę Tadeusza Janczara. [nowehoryzonty.pl]

Film jest adaptacją powieści Jerzego Andrzejewskiego o tym samym tytule arcydziełem kina światowego i jednym z najważniejszych osiągnięć Polskiej Szkoły Filmowej. Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1959 roku.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina, w jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Wstęp bezpłatny.