Popioły. Część II (1965), reż. Andrzej Wajda, dramat historyczny, Polska, 123 min.
Adaptacja powieści Stefana Żeromskiego. W czasach wojen napoleońskich polski szlachcic Rafał Olbromski (Daniel Olbrychski) zostaje sekretarzem księcia Jana Gintułta, co odmienia jego życie. Bohater podróżuje po kraju, dołącza do loży masońskiej i romansuje z kobietami, w tym z żoną generała i mistrza loży, Heleną de With (Pola Raksa). Wraz z dawnym znajomym, Krzysztofem Cedrą (Bogusław Kierc), wstępuje do armii Napoleona. Jednak los ich rozdziela: Rafał walczy w Polsce, a Krzysztof w Hiszpanii. Po klęsce Napoleona mężczyźni spotykają się po raz ostatni.
W Popiołach Wajda ukazuje wojenną rzeczywistość: od patriotycznego zrywu po brutalną politykę, niszczącą nadzieje na niepodległość Polski. Bohaterowie przedstawieni przez Wajdę, są pełni zapału, ale i niewolni od wad, a ich ideały zderzają się z gorzką rzeczywistością.
Film Popioły mocno podzielił zarówno publiczność, jak i krytyków, głównie ze względu na sposób przedstawienia Polaków walczących pod dowództwem Napoleona. Był także jednym z najdroższych filmów wyprodukowanych w Polsce w latach 60. Produkcja wzięła udział w konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Cannes w 1966 roku.
Po projekcji odbędzie się dyskusja moderowana przed dr. Piotra Kurpiewskiego.Dr Piotr Kurpiewski Redaktor Naczelny czasopisma Panoptikum, zastępca dyrektora Instytutu Badań nad Kulturą na Uniwersytecie Gdańskim. Autor monografii Historia na ekranie Polski Ludowej (2017), specjalizujący się w badaniach nad polskim kinem PRL oraz relacjami filmu i historii. Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, wykładowca Akademii Polskiego Filmu, współpracownik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina, w jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.