Akademia Polskiego Filmu: Zwolnieni z życia, 1992, reż. Waldemar Krzystek, dramat, psychologiczny, Francja, Polska, 88 min.
Grudzień 1989 roku. Jan Wysocki, były wrocławski opozycjonista, zostaje członkiem senackiej komisji mającej rozliczyć działania peerelowskich służb specjalnych. By go powstrzymać, grupa esbeków uderza w jego rodzinę. W efekcie Marek, młodszy brat Wysockiego, ciężko pobity trafia na wysypisko śmieci. Tu los zetknie go z ekscentryczną Francuzką. Razem stworzą parę outsiderów: on nie wie, kim jest, ona żyje we własnym Paryżu; oboje są sobie potrzebni.
Film otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI na MFF w San Sebastian. Reżyser został wyróżniony ponadto Nagrodą Specjalną Jury. Srebrną Muszlę na tym samym festiwalu otrzymała Krystyna Janda.
Prelekcja: Arkadiusz Bilecki doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Gdańskim. Autor artykułów filmoznawczych i historycznych, a także rozdziałów w monografiach:
Kino polskie wczoraj i dziś (2022) oraz
Strajki, manifestacje i starcia uliczne w PRL i bloku wschodnim (2022). Na co dzień pracuje on w Europejskim Centrum Solidarności.
Wstęp bezpłatny.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.