stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Akademia Solidarności 2006

paź 23

środa, g. 10:00 - 15:30

Wstęp wolny
Historia solidarności, idea solidarności, praktyka solidarności to bloki tematyczne, wokół których będzie koncentrowała się tegoroczna Akademia Solidarności.
Dwudniowa sesja odbędzie się w Gdańsku w dniach 4 – 5 listopada 2006 r. Organizatorem i pomysłodawcą inicjatywy jest Instytut Tertio Millennio. Cel realizacji projektu to przybliżanie uczestnikom historii „Solidarności”, uwrażliwienie na potrzeby współczesnego społeczeństwa polskiego oraz zachęcenie do codziennego praktykowania solidarności pisanej przez małe „s”.
W czasie Akademii odbędą się wykłady zaproszonych gości, warsztaty, dyskusje, prezentacje oraz projekcja filmu „Piosenka i życie”.
Wykłady wygłoszą m.in. o. Maciej Zięba, Jan Kulas, Homa Firozbakhch, dr Dariusz Karłowicz, Bogdan Lis, Aleksander Hall, dr Marek Rymsza. Warsztaty poprowadzą pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Natomiast o praktyce solidarności opowiedzą: Marek Kamiński, Koło Wolontariatu z Gdańska, „Solidarni ze wsią” – Fundacja Inicjatyw Oświatowych, Pomorskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności, „Solidarni z Białorusią” – studenci białoruscy.

***

Pierwsza „Akademia” odbyła się w roku jubileuszu 25-lecia NSZZ „Solidarność” w dniach 25-26 czerwca 2005 roku w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. Mottem wykładów i dyskusji były słowa Papieża Jana Pawła II: „Człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich, dla drugich”. W Akademii wzięło udział 50 uczestników z całej Polski, a liczne instytucje prywatne i samorządowe współuczestniczyły w realizacji projektu.

PROGRAM AKADEMII SOLIDARNOŚCI 2006

4 listopada

10.00
Powitanie

10.05
O. Maciej Zięba – wykład otwierający Akademię
„Czy patriotyzm jest anachronizmem?”

HISTORIA SOLIDARNOŚCI
Dlaczego Polacy są tak wrażliwi na solidarność? Gdzie leżą historyczne źródła fenomenu Sierpnia’80? Jakie są główne historyczne kontrowersje dotyczące „Solidarności”?

10.45
Jan Kulas
„Zapomniani bohaterowie „Solidarności”

IDEA SOLIDARNOŚCI
Jaki jest sens solidarności, czy jest ona moralnym obowiązkiem każdego z nas? Czy solidarność nie jest czasem anachronizmem, czymś co spowalnia rozwój społeczeństw? A może, przeciwnie, jest czymś, bez czego, każde społeczeństwo czy kultura prędzej czy później obumiera? Jak połączyć idee solidarności z wolnym rynkiem? Czy solidarność może być współczesnym patriotyzmem? Do udziału w tej sesji zaprosimy filozofów i socjologów.

11.45
Dr Dariusz Karłowicz
„Solidarność a miłosierdzie”

12.45
Homa Firozbakhch
„Memories of Solidarity. 26 years later”

15.00
Warsztaty w grupach [warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest uprzednie wysłanie zgłoszenia na adres akademia@tertio.krakow.pl]

17.00
Projekcja filmu „Piosenka i życie” + dyskusja z reżyserem Rafaelem Lewandowskim

19.00
Wieczór z opozycją
Bogdan Lis, Aleksander Hall


5 listopada

8.00
Złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych stoczniowców

8.30
Msza Święta [kościół Dominikanów pw. Św. Mikołaja, ul. Świętojańska 72]

PRAKTYKA SOLIDARNOŚCI
Jak można wcielić w życie idee solidarności? Na czym polega solidarność dzisiaj? Czy w dobie wolnego rynku, mówiąc o solidarności nie narażamy się na śmieszność? Do udziału w sesji zaprosimy działaczy organizacji pozarządowych, przedsiębiorców.

10.00
Dr Marek Rymsza
"Solidarność AD 2006"

11.00 – 14.00
Prezentacja organizacji i inicjatyw pozarządowych:

1)„Solidarność na biegunie” – Marek Kamiński;
2)Koło Wolontariatu z Gdańska;
3)„Solidarni ze wsią” – Fundacja Inicjatyw Oświatowych;
4)Pomorskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności
5)„Solidarni z Białorusią” – studenci białoruscy.


* w podany czas wykładów wliczone są również ewentualne pytania i dyskusje


Patronaty

Marszałek Senatu RP- Bogdan Borusewicz
Prezydent Miasta Gdańska-Paweł Adamowicz

Główny organizator:

Instytut Tertio Millennio
ul. Dominikańska 3/13
31-043 Kraków


Kontakt

Email: akademia@tertio.krakow.pl