W sobotę - 7 października w gdańskim Centrum Handlowym Manhattan odbędą się obchody jubileuszu
25-lecia Akademickiego Centrum Kultury UG.
To ze środowiska akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego wywodzą się m.in.
Eugeniusz Terlecki - były kierownik ACK UG, obecnie dyrektor Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART,
Aneta Kręglicka - była instruktorka zespołu tanecznego Dżamp,
Agnieszka Tomaszewska - sopran Akademickiego Chóru UG czy
Aleksander Kwaśniewski - Prezydent RP, Przewodniczący SZSP UG.
W programie imprezy ACK UG na Manhattanie:12.00-14.00. - Radiogaleria Radia Gdańsk
15.00. - 20.00. - Scena przy fontannie, box Teatru Miniatura na drugim piętrze, hol obok windy na drugim piętrze
* scena przy fontannie:
15.10. - I prezentacja Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” - układ lubelski
15.50. - występ Teatru Tańca Współczesnego UG
16.15. - I prezentacja Zespołu Tańca Celtyckiego UG „Animus Saltandi”
17.00. - II prezentacja Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” - układ kaszubski
17.40. - I prezentacja Zespołu Tańca Celtyckiego UG „Trebraruna”
18.10. - prezentacja Gabinetu Ruchomych Obrazów
18.30. - II prezentacja Zespołu Tańca Celtyckiego UG „Animus Saltandi”
19.20. - II prezentacja Zespołu Tańca Celtyckiego UG „Trebraruna”
19.50 - koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego
20.10. - fireshow Grupy Mamadoo – chodnik przed wejściem głównym GCH Manhattan od strony ul. Grunwaldzkiej
* box Teatru Miniatura na drugiem piętrze CH Manhattan – DKF UG „Miłość Blondynki”, redakcja „Panoptikum”
Pokazy filmów dla dzieci i dla dorosłych, prezentacja projektorów filmowych, spotkanie z redaktor naczelną czasopisma „Panoptikum”
* hol obok windy na drugim piętrze – pracownia sitodruku Kulturalnego Kolektywu UG i atelier fotograficzne Studenckiej Agencji Fotograficznej UG – możliwość zrobienia sobie koszulki, a także zdjęć portretowych, które zostaną wysłane emailem do zainteresowanych osób
* scena przy fontannie: możliwość zrobienia sobie zdjęć
Kulturalny Kolektyw UGKulturalny Kolektyw UG powstał w październiku 2004 roku. Jego zadaniem jest realizacja projektów, które nie podpadają pod aktywność pozostałych grup twórczych.
Nasza działalność obejmuje szerokie spektrum zainteresowań i tematów, począwszy od literatury (Festiwal literacko-muzyczny “Wolne Miasto Gdańsk”), muzyki (Festiwal “Muzyka Końca Świata”), filmu (spotkania z gośmi i pokazy filmów dokumentalnych z cyklu “Tak wyglada nasz świat”), komiksu (Trójmiejskie Spotkania Komiksowe), kończąc na takich jednorazowych projektach jak “Przegląd filmów o prawach zwierząt”, “Leni Riefenstahl - życie i twórczość”, “Homofobia. Spojrzenie z bliska”, “Rowerowy Uniwersytet Gdański”, czy sopocki Festiwal Ognia - “Kupała'rt”.
Z doświadczenia wiemy, że w studentach kipi twórcza energia, którą chcemy wykorzystać zachęcając żaków do realizacji ich własnych pomysłów. Dzięki temu studenci nabierają doświadczenia, uczą się odpowiedzialności za powierzone im zadania i współpracy w grupie.
Specyfika, liczebność i skład grupy zmieniają się w zależności od projektu. Nie każdy zainteresowany jest literaturą, muzyką, czy filmem, a charakterystyczną cechą grupy jest duża rozpiętość tematów, którymi się zajmujemy. Obowiązki i zadania członków zależą od zainteresowań, możliwości, chęci i własnej niezależności, co do realizowania odpowiedzialnych zadań. Niektórzy koordynują projekt od początku, inni deklarują się tylko do pomocy technicznej, tłumaczeń, opieki nad zaproszonymi gośćmi, pracy biurowej itp.
Kontakt:
Tomasz Dziemianczuk
e-mail: dziemian@ug.gda.pl
tel.: 0 661 360 162
Zespół Pieśni i Tańca UG „JANTAR”
im. Zygmunta KamińskiegoZespół Pieśni i Tańca „JANTAR” im. Zygmunta Kamińskiego działa przy Uniwersytecie Gdańskim od 1970 roku. Zrzesza on studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, a także Politechniki Gdańskiej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Medycznej. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, grupy wokalnej i kapeli. Bogaty repertuar „JANTARA” zawiera tańce z regionów: lubelskiego, kaszubskiego, krakowskiego, łowickiego i rzeszowskiego.
Polki, oberki, krakowiaki, kosedery i inne charakterystyczne polskie tańce przeplatane są autentycznymi folklorystycznymi tekstami - w zależności od wykonywanego tańca i jego pochodzenia. Ludowy charakter tańców podkreśla nie tylko słowiańska uroda naszych dziewcząt, lecz przede wszystkim oryginalne kostiumy, ilustrujące folklor różnych części kraju. Przepiękne, bajecznie kolorowe i błyszczące są wspaniałym świadectwem minionych czasów.
Zespół wykonuje nie tylko tańce regionalne. W swym repertuarze posiada także układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, których powagę i dostojeństwo podkreślają piękne stroje z epoki Księstwa Warszawskiego lub staropolskie kontusze.
Każdego roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół koncertuje z repertuarem polskich kolęd i pastorałek, nastrojowych, pełnych uroku i ciepła o charakterze ludowym i staropolskim.
„JANTAR” znany jest zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – koncertował na festiwalach w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Turcji, Danii, Anglii, Szwajcarii, Norwegii, Słowenii, gdzie zdobywał uznanie i liczne nagrody. Do najważniejszych wyróżnień należą nagrody na festiwalach m.in. w Cantonigros (Hiszpania), Neuchatel (Szwajcaria), Gemenos (Francja), Middlesbrough (Anglia), Istambuł (Turcja), a ostatnie to drugie miejsce na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Folkloru Lindenholzhausen (Niemcy). Nagrody i wyróżnienia zespół zdobywał również w kraju, m.in. trzykrotnie I miejsce na Festiwalu Talentów Tanecznych czy na festiwalu Folkloru Ziem Polski Północnej, w roku 2005 III miejsce na XI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
Do sukcesów zespołu można zaliczyć także nagranie w 1997 roku kasety z programem kolędowym, a także dwóch płyt; w roku 2002 z piosenkami z różnych regionów Polski oraz w roku 2003 z kolędami i pastorałkami.
Od 2006 roku JANTAR po otrzymaniu od Komisji Artystycznej pozytywnej oceny wstąpił w szeregi Polskiej Sekcji CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.
W roku 2005 kadra prowadząca i członkowie zespołu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwijania kultury studenckiej i kultywowanie tradycji tańca ludowego otrzymali z rąk JM Rektora UG Medale Uniwersytetu Gdańskiego – najwyższe honorowe wyróżnienie dla członków społeczności akademickiej.
Wyjazdy zagraniczne umożliwiają członkom zespołu także spotkania z folklorem innych narodów. Członkowie zespołu podkreślają, że to co ich łączy to nie tylko zamiłowanie do polskiego folkloru, tańca i śpiewu, ale przede wszystkim więzy przyjacielskie, jakie tworzą się w trakcie prób, spotkań i wyjazdów.
Obecnie zespół prowadzą: Marcin Wilczewski – kierownik organizacyjny, Milena Jurczyk – choreograf, Beata Makowska – kierownik muzyczny, Iwona Kierat Łukasik – choreograf grupy początkującej, Barbara Biedrzycka – akompaniator.
Kontakt:
Marcin Wilczewski
www.jantar.ug.gda.pl, jantar@ug.gda.pl,
tel.: 0 661 360 165
Teatr Tańca WspółczesnegoTeatr Tańca Uniwersytetu Gdańskiego powstał w październiku 2003 roku z inicjatywy studentów zainteresowanych tańcem współczesnym. W naszej pracy czerpiemy z techniki relasing, modern jazzu, jogi, pantomimy, słowa... czyli wszystkiego tego co można wykorzystać w dzisiejszym teatrze ruchu.
Rok 2003/ 2004 zespół poświęcił głównie na poznanie podstaw tańca współczesnego oraz zwiększenie świadomości własnego ciała, co jest podstawą w działaniu w takiej dziedzinie sztuki. Powstał też pierwszy mini spektakl pt. „Mimikra”, traktujący o nakładaniu masek w codziennym życiu. W roku akademickim 2004/2005 zespół ma w planie stworzenie etiudy tanecznej oraz zorganizowanie cyklu happeningów pod hasłem Miejskie Akcje. Z założenia mają one rozbudzić wrażliwość estetyczną mieszkańców Trójmiasta i zwrócić ich uwagę na wartość pozornie banalnych zdarzeń i zjawisk życia codziennego. Cyklem tym młodzi ludzie chcą udowodnić, że wszystko co ich otacza może stać się tematem dla sztuki.
Kontakt:
Ania Rachlewska
e-mail: anja831010@wp.pl
Akademicki Chór UGAkademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego został założony w 1971 roku. Do tej pory zespół wystąpił z kilkuset koncertami w Polsce i za granicą. Śpiewał w wielu krajach europejskich oraz w USA i Korei Południowej. Chór kilkakrotnie występował także dla papieża Jana Pawła II - w 1997 r. uczestniczył w oprawie
muzycznej mszy noworocznej w Watykanie inaugurującej obchody Tysiąclecia Gdańska. Podczas obchodów 25-lecia istnienia "Solidarności" chór występował z Jean Michel Jarrem oraz Kaczmarkiem.
W latach 1994 - 2000 współpracował z koordynowaną przez Collegium Musicum Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji Europejską Akademią Chóralną. Dzięki tej współpracy chórzyści Uniwersytetu Gdańskiego przygotowali nagrania płyt kompaktowych dla EMI-Classics oraz występowali między innymi z Sudwestdeutschen
Rundfunk Sinfonieorchester (Baden-Baden/Freiburg) w takich miejscach jak bremeńska Glocke Saal (1995,1997,1998), Brucknerhaus w Linz (1997), Strasburg - na 58 Światowym Festiwalu Muzyki (1996), Brahmsaal w Karlsruhe (1997), wiedeńska Złota Sala Towarzystwa Muzycznego (1998), nowojorska Carnegie Hall (1999) czy Targi EXPO 2000 w Hanoverze.
W roku 2005 Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego brał udział w koncertach
upamiętniających rocznice powstania NSZZ "Solidarność" oraz podpisania "Porozumień Sierpniowych" 26 sierpnia wystąpił obok Jean Michel Jarre w koncercie "Przestrzeń Wolności", a 31 sierpnia wykonał utwór skomponowany przez zdobywcę Oscara Jana AP Kaczmarka "Kantata o wolności". Koncert Jean Michel
Jarre w Stoczni Gdańskiej został wydany na płytach CD i DVD.
Zespół wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji. W swoim dorobku ma
szereg nagród zdobytych na wielu konkursach i festiwalach polskich i zagranicznych. Ostatnie z nich to I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Malcie (listopad 2003), Złoty i Srebrny Medal zdobyty podczas III Światowej Olimpiady Chóralnej w Bremie (III Choir Olympics Bremen lipiec 2004), na IV Olimpiadzie Chóralnej w Xiamen (Chiny2006) zespół zdobył dwa srebrne medale. We wrześniu 2006 dokonał prawykonania "Mszy" Leszka Możdżera na
chór i trio jazzowe, napisanej specjalnie z okazji jubileuszu zespołu.
Od 1992 roku dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru
Uniwersytetu Gdańskiego jest Marcin Tomczak - prorektor ds. artystycznych i studenckich Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Kontakt:
Michał Biełuszko – Prezes chóru
e-mail: chor@ug.gda.pl
www.chor.ug.gda.pl
tel.: 0 661 360 161
Dyskusyjny Klub Filmowy UG „Miłość Blondynki”Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki”, działający pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego od dziesięciu lat przygotowuje szereg atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na terenie Trójmiasta, realizowanych w ramach Akademickiego Centrum Kultury. Istotą DKF-u jest edukacja i promocja szeroko pojętej kultury filmowej, prezentowanie ambitnych, ciekawych dokonań światowej i rodzimej kinematografii. W oparciu o autorskie projekty prezentujemy cykle oryginalne, nietypowe zyskując przychylność publiczności. Nasza oferta filmowa skierowana jest do wszystkich miłośników dobrego kina: młodzieży szkolnej oraz środowiska akademickiego. Starając się sprostać oczekiwaniom naszych widzów, przygotowujemy szeroką i urozmaiconą, stale poszerzaną ofertę repertuarową.
Ostatnie lata działalności DKF „Miłość Blondynki” zaowocowały podjęciem współpracy z nowymi ośrodkami kultury na terenie Stoczni Gdańskiej – m.in. z Fundacją Wyspa Progress oraz Modelarnią, co pozwoliło na poszerzenie dotychczasowych projektów o aspekt plastyczno-teatralny. W wyniku tej współpracy powstało kilka nietypowych projektów takich jak: dwie edycje Masakry Filmowej (przegląd kina grozy), przegląd surrealizmu filmowego Coctail Magnifique, Queer Show (prezentacja kultury queer) czy nowy cykl Kino-Sztuka. Sztuka w filmie, film jako sztuka, który kontynuowany będzie w przez najbliższy rok.
Gorąco zapraszamy do współpracy wszystkich miłośników kina, którzy pragną aktywnie animować kulturę filmową.
Wybór najciekawszych przedsięwzięć kulturalnych DKFu
realizowanych w ostatnich latach:
- 2001-2003 cykl: mistrzowie kina radzieckiego
- Dni kina czeskiego w Gdańsku – czeska nowa fala
- Młody dokument - polskie kino dokumentalne z ostatnich lat
- Od rejestracji do kreacji! - polskie kino dokumentalne lat 70’
- Pięć edycji zaduszek akademickich
- Kino pod gwiazdami - pięć edycji plenerowych pokazów kina
- Dwie edycje masakry filmowej - przeglądu filmów grozy
- Przegląd surrealizmu filmowego-coctail magnifique
- Hitchock versus truffaut - konfrontacja dwóch wybitnych sylwetek twórczych
- Art via baltica - przegląd kina niezależnego twórców Podlasia połączony z promocją periodyku „Panoptikum”
- Ed wood atakuje! - przegląd twórczości artysty
- Anna Sanders Films - prezentacja filmów artystów skupionych wokół paryskiej wytwórni filmów „Anna Sanders”
- Queer show - promocja periodyku filmowego „Panoptikum” połączona z prezentacją kultury queer
- Kino. Sztuka- pokaz filmów eksperymentalnych i awangardowych
Kontakt:
Paulina Neugebauer
e-mail: dkf@ug.gda.pl
tel.: 0 661 360 164
www.dkf.pl