stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wiosenną akcję pod hasłem: "Kryptonim: Marzanna". Wydarzenie zorganizowane dzięki współudziale Partnerów: Związek Harcerstwa Polskiego i Marek Gołaszewski, organizator Rodzinnych Rajdów po Wyspie Sobieszewskiej.

25 listopada - 25 grudnia 2024, g. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Drodzy miłośnicy kultywowania  staropolskiej tradycji, dołączcie do kolorowej paradyna Wyspie Sobieszewskiej i przywitajcie z nami WIOSNĘ! "Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza małych, średnich, i tych całkiem dużych na barwny pochód przy niecodziennym akompaniamencie, afrykańskich bębnów dundun i szumu morskich fal...

Kultywując dawny zwyczaj chcemy ostatecznie pożegnać się z zimą! 

Przepis na sukces:
- ubierzcie kolorowe stroje.
- zabierzcie muzyczne przeszkadzajki: dzwonki, bębenki, grzechotki, trójkąty, a nawet pokrywkę od garnka i tłuczek (tym razem posłużą jako instrumenty.
- dołączcie do marszu przy  energetycznej muzyce, by u celu nad brzegiem Bałtyku zwieńczyć akcję pod hasłem: "Kryptonim: MARZANNA".

Harmonogram przejścia:
godz. 13.00 - zbiórka przed siedzibą "Wyspy Skarbów" GAK ul. Turystyczna 3, Wyspa Sobieszewska. 

godz. 13.00 - 13.30 - start Parady z Marzanną! 
Trasa obejmie: przejście: od ul. Turystycznej 3, dalej ul. Radosną wzdłuż szlaku leśnego do ul. Falowej (na rondzie skręcamy w prawo) i dalej drepczemy wzdłuż szlaku leśnego aż do celu - plaża, wejście nr 11.

godz. 13.30 - Uroczyste unicestwienie Marzanny i zabawa przy bębnach dundun. Zachęcamy do wspólnie spędzonego czasu w radosnej atmosferze, ogrzewając się przy ognisku z ciepłą herbatą.


ENERGETYCZNEGO BĘBNIENIA podejmą się niewiasty: Maria Graczyk i Maria Borecka z kolektywu N a n d a l o o
NANDALOO - kolektyw taneczno-muzyczny, inspirowany tradycyjnymi rytmami i choreografiami ludów Afryki Zachodniej. W trakcie występów, tancerze łączą taniec Afro z wygrywaniem rytmów na bębnach basowych typu dundun. Takie niesamowicie energetyczne połączenie, przeplatane jest śpiewem, dźwiękami balafonu i tradycyjnymi aranżacjami muzycznymi na bębnach djembe i dundun, wykonywanymi przez doświadczonych muzyków z zespołu Cocodjembe. Nandaloo w języku Mandinke oznacza "lekarstwo". Taniec afrykański i gra na bębnach może działać jak panaceum, które wyzwala radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i zbliżyć do swojej prawdziwej natury. Dla nas, taniec i muzyka afrykańska to sposób na wyrażanie siebie, afirmowanie życia oraz wybudzenie energii, którą chcemy się z Wami dzielić! 


https://www.facebook.com/nandaloo.afro/

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Marzanna  - słowiańska bogini związana z zimą, śmiercią, zaświatami, ale także odnawiającym się życiem i wiosennym urodzajem. Marzanna w różnych regionach Słowiańszczyzny występuje pod wieloma imionami, np. Morana/Morena, Mora, Śmiertka/Śmiercicha. Znaczenie jej imienia można rozpatrywać dwojako. Z jednej stron rdzeń "mor" ukazuje związki bogini ze śmiercią, z drugiej "mar" wiąże ją z ekumeną wody (łac. mare - morze). Te dwa znaczenia nie są zresztą tak odległe od siebie, jak mogłoby się wydawać. Bóstwa łączone ze sferą śmierci i władające zaświatami bardzo często są związane także z wodą oraz płodami rolnymi, bydłem i ogólnie pojętym urodzajem.
Obok swojej zaświatowej, mrocznej strony związanej ze śmiercią, Marzanna ma także pozytywne oblicze, gdyż obdarza świat życiodajnymi mocami wody i urodzajem. Jest ona swego rodzaju uosobieniem sił przyrody, słowiańską wersją Matki Natury. Na taką interpretację jej postaci wskazuje wiele atrybutów o wyraźnej symbolice płodności, urodzaju, życia: strój panny młodej i wieniec, zioła, kłosy zbóż, złote jabłko oraz złoty klucz (służący do otwierania wrót zaświatów), rośliny takie jak odporny na mróz wrotycz, czy marzanka wonna.
 Źródło: https://slowianskibestiariusz.pl/bogowie/marzanna/