8 września obchodzimy Światowy Dzień Mukowiscydozy. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku zaprasza do udziału w czwartej edycji akcji #PrzeskoczMukowiscydozę - cała Polska skacze dla chorych na mukowiscydozę! Inauguracja wydarzenia odbędzie się w Parku Reagana w Gdańsku.
Dlaczego skakanka?Mukowiscydoza jest genetyczną, nieuleczalną chorobą. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który zakłóca funkcjonowanie układu oddechowego i pokarmowego. Śluz zakleja płuca, utrudniając oddychanie. Akcja ma na celu zmotywowanie chorych do prostej aktywności fizycznej skakania na skakance. Taka aktywność jest dla osób zmagających się z mukowiscydozą doskonałą formą fizjoterapii. Podczas podskoków odrywa się śluz z płuc i możliwe jest jego odkrztuszenie. Warto podkreślić, że sport jest bardzo ważnym elementem codziennej rehabilitacji osób chorych na mukowiscydozę. Pokażmy chorym wsparcie, ruszmy się, a tym samym zmotywujmy ich do aktywności!
Zapisy
Celem akcji jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat mukowiscydozy i zachęcenie do wsparcia chorych na mukowiscydozę. Ponadto w środkach komunikacji miejskiej będzie można zobaczyć plakaty informujące o akcji i zachęcające do zapisów.
Chcesz poprawić swoją formę i przy okazji zrobić coś dobrego? wejdź na stronę:
https://muko.gda.pl/przeskoczmukowiscydoze/ zapisz się
wpisz się, jeśli już skakałeś
wesprzyj dowolną kwotą chorych na mukowiscydozę
Dla pierwszych 20 osób/instytucji/szkół zaplanowane są darmowe pakiety zawierające skakankę i niespodziankę.
Trening w Parku Reagana Z okazji Światowego Dnia Mukowiscydozy, 8 września, o godz. 10:00 odbędzie się otwarty trening w Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku (przy skateparku, obok placu zabaw, przy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego).
Trening poprowadzi Irek Żak, trener personalny. Wstęp jest bezpłatny, nie wymaga zapisów.
- Rok 2022 to kamień milowy dla polskich chorych na mukowiscydozę. Refundacja leków przyczynowych stała się faktem. Pierwsi chorzy otrzymują leki, na które czekali od momentu diagnozy. W tegorocznej akcji pamiętamy jednak o tych chorych, którzy z różnych powodów nie kwalifikują się do terapii lekami przyczynowymi. Oni na swoje leki muszą jeszcze poczekać. I to dla nich w tym roku skaczemy! Aby dodać im sił do walki. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w wydarzeniu - mówi Marcelina Jażdżewska, koordynator akcji.
Czas trwania akcji: 8-30 września 2022.