stat
Impreza już się odbyła

Alfabet Conrada to interaktywne przedstawienie muzyczno-wizualne stworzone przez Borysa Kossakowskiego specjalnie na potrzeby Festiwalu Czytelniczego organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

gru 14-15

sobota - niedziela, g. 17:00

Gdynia,
bilety 70 zł
ulgowy 55 zł
Kup bilet
gru 15

niedziela, g. 16:00, 19:00

bilety 75 zł
Kup bilet
Borys Kossakowski - autor projektu Alfabet Conrada Więcej zdjęć ()

Borys Kossakowski - autor projektu Alfabet Conrada

T. Sokołowski, Dźwięki Trójmiasta

Borys Kossakowski - autor projektu Alfabet Conrada

T. Sokołowski, Dźwięki Trójmiasta

Ideą projektu była twórcza (re)interpretacja prozy Josepha Conrada. Borys Kossakowski do wspólnego przedsięwzięcia zaprosił muzyków z Trójmiasta, Bydgoszczy i Berlina, którzy (niemal) nigdy wcześniej ze sobą razem nie występowali: obdarzoną niezwykłym, niskim głosem wokalistkę Annę Shu Szuchiewicz (Space Sugar), Barbarę Pączkowską (specjalistkę od mis i gongów tybetańskich, romantycznego trębacza Wojtka Jachnę (Contemporary Noise Sextet) i mistrza gitarowych pejzaży Antoniego Budzińskiego (Klimt. Gość specjalny to Mike Majkowski - kontrabasista, postać wyjątkowa w tym zespole, który podobnie jak Joseph Conrad ma polskie pochodzenie, ale żyje i tworzy na emigracji posługując się językiem angielskim. Urodzony w Australii Mike Majkowski postanowił re-emigrować do Europy i poznać swoje korzenie kulturowe. Obecnie mieszka w Berlinie, ale chętnie odwiedza Gdańsk, gdzie mieszka jego rodzina (a także Mikołaj Trzaska, który "przedstawił" go polskiej publiczności.

Projekt Alfabet Conrada został oparty na kanwach powieści "Jądro ciemności", które w przeszłości inspirowało takich twórców jak Francis Ford Coppola ("Czas apokalipsy") czy Nicholasa Roega, w którego filmie zagrali m.in. Tim Roth i John Malkovich. Spotkanie muzyków, którzy ze sobą wcześniej nie pracowali ma odtworzyć atmosferę niepewności towarzyszącą Marlowe'owi eksplorującemu nieokiełznany afrykański interior.

Pod względem wizualnym Alfabet Conrada jest rozwinięciem i kontynuacją projektu Alfabet Witkacego zrealizowanego przez Sylwestra Gałuszkę i Mikołaja Roberta Jurkowskiego z PGR ART. Publiczność będzie współtworzyła oprawę wizualną dla projektu za pomocą pięciu komputerów podłączonych do pięciu rzutników multimedialnych. Specjalna aplikacja będzie zamieniała myśli widzów na obrazy.

Powieści Josepha Conrada a właściwie Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego to przede wszystkim rozważania na temat moralnych i etycznych granic zachowania. Opierając się na twórczości Conrada postaramy się stworzyć wspólnie "nowy alfabet" i wytyczać nowe granice. Widzowie będą mieli okazję przelać na ekran najbardziej szczere, niefiltrowane przez moralność myśli i słowa, które potem zostaną przekodowane w system obrazkowy. Dzięki temu nawet najbardziej radykalne, obrazoburcze i wywrotowe treści staną się zupełnie bezpieczne nawet dla najbardziej konserwatywnych odbiorców. W którą stronę przesunie się granica wolności wypowiedzi?

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Czytelniczego Sztuka Czytania. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.