stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Jazz Jantar 2024
PATRONAT

Festiwal Jazz Jantar: All That Jazz Opinie (1)

Wydarzenie w ramach

World Saxophone Quartet. W 1976 roku czterech wybitnych i charakterystycznych amerykańskich saksofonistów wywodzących się z kręgów chicagowskiej i nowojorskiej awangardy: Julius Hemphill, Oliver Lake, David Murray oraz Hamiet Bluiett założyło zespół World Saxophone Quartet, grupę wykonującą z jednej strony improwizowany, a z drugiej perfekcyjnie zaaranżowany nowoczesny jazz.

jazz
Kup bilet
maj 8-12

środa - niedziela, g. 19:00

Gdańsk,

jazz
Kup bilet
lip 19

piątek, g. 17:00

Gdynia,
Zadebiutowali albumem POINT OF NO RETURN (1977) i bardzo szybko stali się jedną z najważniejszych formacji nowoczesnej "black music" (często porównywanej do legendarnego Art Ensemble Of Chicago). Hemphill i Lake grający najczęściej na alcie, Murray na tenorze, oraz Bluiett na barytonie, występowali w smokingach, w nawiązaniu do szyku z czasów świetności jazzowych big-bandów, co przydało grupie medialnej popularności, w 1978 roku rozpoczęli swoje pierwsze europejskie tourne i szybko stali się atrakcją licznych festiwali jazzowych co spowodowało podpisanie kontraktu płytowego z wytwórnią Black Saint, specjalizującej się w dokumentacji nagrań afro-amerykańskiej awangardy, a później także z Elektra / Nonesuch, która wchodziła w skład wielkiego koncernu Warner Bros.

jazz - koncerty w Trójmieście


Komponowaniem dla zespołu zajmowali się wszyscy członkowie formacji, jednak największą aktywność przejawiali Hemphill i Bluiett, odpowiedzialni za dojrzałe, pełne ekspresji aranżacje balladowe, be-bopowe i bluesowe. W połowie lat 80-tych zespół zwrócił się się ku tradycji muzyki jazzowej (albumy: PLAYS DUKE ELLINGTON - 1986, RHYTHM AND BLUES - 1988).

W 1990 roku z powodu choroby grupę opuścił Julius Hemphill, a na jego miejsce przyszedł saksofonista altowy Arthur Blythe, związany z nowojorską sceną loftową, który zadebiutował na albumie METAMORPHOSIS (1990), z wykorzystaniem tradycyjnych, afrykańskich instrumentów perkusyjnych. W 1992 roku Artura Blythe'a zastąpił inny doskonały nowojorski instrumentalista - John Purcell. W tak zmienionym składzie World Saxophone Quartet nagrał sześć albumów dla wytwórni Justin Time.

W ostatnich latach zespół występuje z brytyjskim saksofonistą Tonym Kofi, nierzadko wzbogaconym też o basistę i perkusistę. Właśnie w tak rozszerzonym składzie usłyszymy tę legendarną formację w Gdańsku. Niewątpliwie dodatkową atrakcją tego koncertu będzie obecność w składzie WSQ Jamaaladeena Tacumy, basisty Ornette'a Colemanna, który stał się główną postacią jazzu harmolodycznego na przełomie lat 70-tych i 80-tych.


Jamaaladeen Tacuma - gitarzysta basowy, który wraz z saksofonistą Ornette'em Colemanem i gitarzystą Jamesem "Blood" Ulmerem, wprowadził funkowy jazz lat 70-tych na awangardowe tory jazzu harmolodycznego. Początkowo Tacuma wykonywał melodyjną odmianę jazzu znaną jako straigh ahead wraz z Charlesem Erlandem i soulowym wokalistą Edwinem Birdsongiem.

Przełomowym dla młodego basisty stał się rok 1975, gdy zaproszony przez Ornette'a Colemana zasilił jego elektryczny zespół Prime Time. Okres współpracy z wybitnym awangardzistą okazał się dla niego szczególnie twórczym momentem w karierze. Od tego czasu jego muzyka łączy w sobie energię gry Jimmiego Hendrixa, harmonię Theloniousa Monka oraz Charlesa Mingusa, ale przede wszystkim nerwowy puls free jazzu Ornette Colemana. W latach 80-tych Tacuma dał się poznać także jako lider własnego zespołu The Cosmetics.

Amerykański muzyk chętnie też podejmuje współpracę z gitarzystami Jeffem Beckiem, Jamesem "Blood" Ulmerem, Vernonem Reidem, Derekiem Baileyem, kompozytorem i perkusistą Kipem Hanrahanem, a także z europejskim awangardzistą jazzu Wolfgangiem Puschnigiem, z którym zrealizował cztery płyty. Jamaaladeen Tacuma w 2006 roku nawiązał twórczą współpracę z World Saxophone Quartet, z którym to zespołem koncertuje do dziś.

Informacja o biletach

BILETY I KARNETY

Bilety normalne / koncert w Filharmonii Bałtyckiej / 4.11.2012:
- od 3.09.2012: 90 zł

Karnety normalne – koncerty w Żaku:
- od 3.09.2012: koncerty 21.10 i 24.10: 50 zł / pozostałe koncerty: 40 zł

Karnety na koncert 26.10.2012: 15 zł

Zniżki studenckie i uczniowskie:
- koncert w Filharmonii – 4.11.2012 / bilety: 30 zł
- koncerty w Żaku – karnety: 20 zł

Super zniżki dla studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, na Kartę do Kultury, na Kartę Dużej Rodziny*:
- koncert w Filharmonii – 4.11.2012 / bilety: 25 zł
- koncerty w Żaku / karnety: 15 zł

Zniżka na Kartę Festiwalową*:
- koncert w Filharmonii – 4.11.2012 / bilety: 20 zł
- koncerty w Żaku – karnety: 10 zł

* sprzedaż biletów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji oraz właściwej Karty przy zakupie biletów (1 legitymacja – 1 bilet), dla zniżek na Kartę do Kultury do wyczerpania limitów na dany koncert.

Karnety obejmują wszystkie koncerty danego dnia. Karta Festiwalowa przysługuje trójmiejskim muzykom jazzowym.

Sprzedaż biletów w Klubie Żak, na www.eventim.pl (tylko bilety normalne, zgodnie z regulaminem eventim.pl).

Kasa Klubu Żak czynna:
- od 3.09.2012 w g.15.00 – 21.00 (pn – pt) i g.16 – 21.00 (sb – nd)
kontakt: kasa@klubzak.com.pl / 58 344 05 73 w.117