W dniach 1-3 września odbędą się 7. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART 2006.
W imprezie weźmie udział ponad 140 wystawców z Polski i zagranicy. Honorowy patronat nad targami sprawują: Ministerstwo Gospodarki, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza. Tym razem Ambermart odbywa się na początku września - to wyjście w kierunku oczekiwań i potrzeb branży, tak by dokonywanie finalnych zamówień przed świątecznym szczytem handlowym odbywać się mogło już po zakończeniu i podsumowaniu sezonu letniego.
Zakres tematyczny targów obejmuje: srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, obiekty dekoracyjne i upominki oraz obiekty sztuki użytkowej. Podczas targów obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży falsyfikatów i namiastek bursztynu, w tym kopalu kolumbijskiego, a bursztyn prasowany musi być czytelnie oznakowane. Targi wpisują się swoim działaniem w treść Deklaracji Gdańskiej w sprawie dobrych praktyk bursztynniczych. Wszystkie dni targowe są otwarte dla publiczności. Uroczystość otwarcia targów uświetni debiut bursztynowej gitary elektrycznej, na której zagra Walenty Rybak. Bursztynowe granie pozwoli nam być może zatrzymać na chwilę lato.
W roku 10-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, miały miejsce w Gdańsku dwa ważne, nie tylko dla branży, wydarzenia. Otwarto Muzeum Bursztynu i powołano Światową Radę Bursztynu. MTG SA gościć będzie członków Światowej Rady Bursztynu, podczas ich drugiego posiedzenia. W czasie trwania imprezy obradować będzie również Forum Jubilerstwa Polskiego, Rada Programowa Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu oraz Rada Programowa Muzeum Bursztynu. Spotkać więc będzie można uznane autorytety i najwyższej klasy ekspertów bursztynniczych z wielu krajów.
Program targów oferuje cykl seminariów specjalistycznych. Pierwsze, połączone z promocją książki “Dzieje pozyskiwania i wykorzystania bursztynu na ziemiach polskich”, pod hasłem Wybrane Zagadnienia z Przeszłości Bursztynu jako Inspiracja dla Przyszłości, drugie technologiczne Xilver – antyśniedziejący stop srebra pr. 930 i trzecie, związane z bezpieczeństwem Systemy zabezpieczania zakładów jubilerskich. Będzie można także uzyskać informacje o możliwości wykorzystywania funduszy europejskich w celu poprawienia pozycji rynkowej swojej firmy.
Tradycją lata w Gdańsku jest Dzień Bursztynu. Nawiązując do niego, zorganizowaliśmy wspólnie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników, Warsztaty Biżuterii z Bursztynem, które poprowadzą znani projektanci biżuterii, pomagając wszystkim chętnym własnoręcznie wykonać jakąś ozdobę. W ich trakcie odbędą się pierwsze eliminacje do 9. już Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu - Jantar 2007.
Publiczność odwiedzająca targi będą mogła wziąć udział w Konkursie na najładniejszy komplet biżuterii z bursztynem. Przedłużeniem dnia targowego będzie atrakcja przygotowana przez Muzeum Bursztynu - Bursztyn Nocą - niepowtarzalna okazja, aby wśród murów Zespołu Przedbramia, ulicy Długiej obcować z niezwykłymi dziełami bursztynników. W programie również pokaz biżuterii i mody przygotowany przez Iwonę Pomoryn i Agnieszkę Gruszkę
Na swoje stoisko zaprasza Laboratorium Bursztynu prowadzone przez Komisję Rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz Politechnikę Gdańską. Będzie służyć nieodpłatnie pomocą wszystkim kupcom i wystawcom przy identyfikacji bursztynu.
Na uwagę zwiedzających zasługują Wystawa inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie przygotowana przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Galeria Projektantów, w której prezentowana będzie biżuteria autorska artystów plastyków.
Ubiegłoroczną edycję targów odwiedziło 3.346 osób - przedstawicieli i właścicieli hurtowni, sieci handlowych, sklepów, galerii i muzeów bursztynu, w tym kupcy zagraniczni z 21 krajów.
Wszystkie dni targowe są otwarte dla publiczności. W dniach 1-2 września w godz. 10.00-18.00, a w ostatnim dniu targów, 3 września w godz. 10.00-17.00