Opera? Si!
Operze mówimy "tak!". Prelekcje sceniczne (czyli steatralizowane opowiadanie o operze) mają pomóc widzom w odbiorze skomplikowanego tworu jakim jest opera.
Pomysłodawca i prowadzący, Jerzy Snakowski, porusza problematykę dzieł operowych rozpatrując za każdym razem inny utwór. Towarzyszą mu artyści - śpiewacy i muzycy. Opowieść wspomagana jest przez multimedia (m.in. nagrania audio i wideo, prezentacja interesujących stron internetowych). Prowadzący razem z artystami analizuje wykonywane przez nich fragmenty muzyczne i prowadzi z nimi rozmowy.
Celem projektu CYKL PRELEKCJI EDUKACYJNYCH "Opera? Si!" jest popularyzacja nie tylko sztuki operowej, ale generalnie - sztuki wysokiej, ambitnej. Prelekcje mają przygotować widzów do świadomego, intelektualnego odbioru skomplikowanego utworu, jakim jest spektakl operowy. Poruszają zagadnienia związane z interpretacją dzieła i spektaklu, wskazują korelacje opery z innymi dziedzinami sztuki, z historią, zagadnieniami natury socjologicznej itp. Nie ograniczają się do opowiadania anegdot o powstaniu dzieła czy streszczania jego akcji. Ich celem jest pokazanie, że teatr operowy jest sztuką jak najbardziej współczesną, tzn. komentującą nasze czasy.
Projekt skierowany jest do: maturzystów, uczniów, studentów, pasjonatów sztuki, teatru i muzyki, tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że uwielbiają operę, singli i rodzin, tych, którzy podejrzewają, że za słowem "opera" kryje się coś więcej, tych, którzy w niedziele mówią "nie" telewizorowi i hipermarketom, tych, którzy chcą wiedzieć jak słuchać i oglądać operę, by nie umknęło to, co najlepsze oraz tych, którzy chcą usłyszeć, co opera ma wspólnego z kuchnią, polityką, medycyną, literaturą, rewolucją, życiem prywatnym wielkich twórców i zapomnianych div. Projekt Opera? Si! jest także znakomitym uzupełnieniem procesu edukacyjnego dla maturzystów czy studentów kierunków humanistycznych i artystycznych.
terminy i tematy prelekcji Opera? Si!
Zachętą do uczestnictwa powinna być też atrakcyjna cena biletów (ulgowy - 5 zł, normalny - 15 zł).
Dla widzów, którzy kupili bilet na spektakl odbywający się bezpośrednio po prelekcji, wstęp jest wolny.