stat

Andrzej Jan Bielawski | Pszczoły nie widzą koloru czerwonego

Zapraszamy na wernisaż wystawy Andrzeja Jana Bielawskiego Pszczoły nie widzą koloru czerwonego, który odbędzie się w piątek 11 kwietnia o godzinie 18:00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Wernisaż | 11 kwietnia 2025, godzina 18:00 Czas trwania wystawy | 12 kwietnia - 22 czerwca 2025 Kuratorzy | Paweł Sosnowski, Kamila Czosnyk Miejsce | Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2 Podziękowania dla Magdy Kąkolewskiej Wystawę dofinansowano ze środków Miasta Sopot

Pszczoły nie widzą koloru czerwonego to opowieść o relacji człowieka z naturą. Przez ponad 20 lat Andrzej Jan Bielawski prowadził niezwykły dialog ze światem pszczół. Nie tylko obserwował ich życie, ale zaprosił je do współtworzenia sztuki. Ich ślady na płótnach, pyłek zatopiony w wosku, delikatne, niemal niewidzialne interwencje to wszystko tworzy obrazy, które nie są tylko wizualne, ale niemal organiczne. Jego sztuka jest wynikiem wieloletniego dialogu z tymi owadami, a także refleksją nad naszym stosunkiem do świata przyrody.

Andrzej Jan Bielawski od lat pracuje z naturalnymi materiałami: rdzą, popiołem, atramentem. Jednak to wosk stał się jego najbliższym medium przezroczysty, ciepły, organiczny. Dzięki swoim właściwościom nie tylko przechowuje ślady procesów biologicznych, ale także staje się nośnikiem pamięci i transformacji.

Tworzone przez artystę Izolatory morficzne nawiązują do teorii o przekazywaniu pamięci pokoleń. Bielawski nie traktuje swojej sztuki jako narracji to sztuka, która nie opowiada, lecz pamięta. W jego pracach natura zapisuje własną historię, a wosk staje się świadkiem ulotnych procesów i nieustannej przemiany świata.

Pszczoły nie widzą koloru czerwonego Andrzeja Jana Bielawskiego to wystawa, która otwiera pole do filozoficznych refleksji nad naturą percepcji, pamięci i relacji człowieka z przyrodą. Prace Bielawskiego, wykorzystujące wosk pszczeli jako główne medium, stają się nie tylko nośnikami artystycznych wizji, ale także zapisem pamięci o procesach biologicznych i cyklach natury. W pracach artysty znajdziemy odniesienia do koncepcji Ruperta Sheldrakea teorii pola morficznego - niewidzialnych struktur przekazujących pamięć pokoleń. W tym ujęciu jego sztuka nie tylko przedstawia rzeczywistość, ale wręcz w niej uczestniczy, stając się nośnikiem pamięci biologicznej i kulturowej.

Andrzej Jan Bielawski to wybitny polski twórca: grafik, rysownik, malarz, fotograf i poeta, także pszczelarz. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.Jego prace były prezentowane w czołowych instytucjach sztuki, takich jak Zachęta, Kunsthalle Schirn, Muzeum Junge Kunst, Muzeum Moderner Kunst w Wiedniu. Jego dzieła znajdują się m.in. w Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego, którą w 1998 roku stworzyła Anda Rottenberg.

Wystawie towarzyszyć będzie kompozycja autorstwa wybitnego kompozytora, kontrabasisty i długoletniego dyrektora festiwalu muzyki współczesnej Warszawska Jesień, Tadeusza Wieleckiego. Utwór, stworzony na harfę konopną i kwartet smyczkowy, zostanie zaprezentowany w unikalnej wersji, zbudowanej przez kompozytora we współpracy z neoQuartetem z Gdańska. NeoQuartet tworzą: Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica, Michał Markiewicz, Krzysztof Pawłowski.

Patroni medialni: artinfo.pl, Dziennik Bałtycki, esopot.pl, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Rynek i Sztuka, SZUM, trojmiasto.pl

28 marca - 18 kwietnia 2025, g. 12:30

Gdynia,
Wstęp wolny

3 - 30 kwietnia 2025, g. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny