stat
Impreza odwołana
PATRONAT

Andrzej Pniewski jest projektantem wnętrz i sztuki stosowanej, absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Pracę dyplomową zrealizował w pracowni profesora Ryszarda Semki w 1972 roku, otrzymując wyróżnienie I stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki za projekt rewitalizacji Laboratorium Sztuki - Galerii El w Elblągu. Zatrudniony w tymże Laboratorium sztuki współczesnej, uczestniczył w najważniejszych awangardowych działaniach twórczych.

15 - 30 listopada 2024, g. 9:00 - 18:00

Wstęp wolny

7 - 30 listopada 2024

Wstęp wolny
W 1973 roku został zatrudniony na stanowisku asystenta na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Gdańsku. W okresie 45 lat pracy pedagogicznej w gdańskiej uczelni uzyskał wszystkie stopnie i tytuły naukowe. Prof. Andrzej Pniewski jest promotorem ponad stu dyplomowych opracowań magisterskich oraz kilkudziesięciu licencjackich z dziedziny sztuki użytkowej. Jest współautorem wielu opracowań konkursowych o tematyce projektowej i artystycznej. Przewodniczył i brał udział w zespołach oceniających kunszt artystyczny dzieł autorstwa innych twórców w kraju i poza jego granicami. O wartości jego dorobku artystycznego świadczy imponująca ilość zaprojektowanych i zrealizowanych obiektów wnętrzarskich i wystawienniczych.

W latach 2005-2008 prof. Andrzej Pniewski pełnił obowiązki dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2008 kształci projektantów wnętrz w Sopockiej Szkole Wyższej gdzie jest zatrudniony na stanowisku profesora na wydziale Architektury, Inżynierii i Sztuki. Z jego inicjatywy został utworzony na wydziale AWiW, innowacyjny programowo kierunek projektowy, pod nazwą "Architektura Przestrzeni Kulturowych". Andrzej Pniewski był wielokrotnie nagradzany przez kolejnych rektorów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za zaangażowanie w działalności dydaktycznej i organizacyjnej na rzecz Wydziału i Uczelni. W  2013  roku  otrzymał  Nagrodę  Prezydenta  Miasta  Gdańska  oraz  Złotą  Odznakę "Zasłużonego dla Kultury Polskiej. W 2018 roku został laureatem Orderu "Gloria Artis".

"Odtwarzam i interpretuję zjawiska i fakty z otaczającego mnie świata w taki sposób, aby w liniach, półcieniach i cieniach przekazać ideę, nastrój, żart lub ironię sytuacyjną. Próbuję interpretować upodobania poszczególnych postaci i społeczności. W każdym z moich rysunkowych zapisów sprzyjam budowaniu tajemnicy ukrytej w  przedstawianych przedmiotach i zdarzeniach-prawdziwych i zmyślonych. Stosuję  elementy symboliki, nierealnych odnośników rzeczowych i wyimaginowanych zdarzeń W taki sposób buduję swój własny "nibyświat". Nastrój zawarty w moich rysunkach jest odzwierciedleniem przemijania czasu. Z nim związane są zmiany planów w konstruowanej przestrzeni czy ujawnianie nieprawdziwych cech przedmiotów i postaci. Nieustannie poszerzam zakres swoich umiejętności wzbogacając realizowane ołówkiem wizje o nowe, nieznane sposoby ekspresji. Poszukiwania determinują moją świadomość i wyobraźnię w potrzebie doskonalenia warsztatu i szukania znamion perfekcji artystycznej. Rysunek ujawnia wiele cech mojej osobowości. Jest wśród nich chęć dokładnego przedstawienia tematu wymyślonego wydarzenia i nadanie mu zawartości dramatycznej. Każdą kompozycję buduję studyjnie, na podstawie szczegółowego scenariusza. Nierzadko jest nim hasło, dźwięk lub gest. Nigdy nie kończę mojej rysunkowej opowieści wraz z podpisem i datą, ponieważ to otwiera mi drogę do realizacji tematycznej serii, opowieści lub komiksu."