stat
Impreza już się odbyła

Andrzej Tuźnik - Rekonstrukcja - wernisaż

Serdecznie zapraszamy do foyer Motława w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, na wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Tuźnika, który odbędzie się w piątek 13 września o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 10 października 2019 r.

Andrzej Tuźnik urodził się w 1974 r. w Puławach. Ukończył Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2000 r. uzyskał dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Walentego Wróblewskiego, za który otrzymał Wyróżnienie Dziekańskie. W latach 1997-2005 pracował jako plastyk w Państwowym Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Od 2005 r. jest związany z Trójmiastem, pracuje jako grafik w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański.

Wystawy:
Galeria 31, Miejska Biblioteka Publiczna Lublin, 1996,
Oberża Artystyczna Złoty Osioł Lublin, 1997,
Państwowy Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, 1999,
"Autograf 2001", Muzeum Lubelskie Lublin 2001,
"Polsk Konst" Malmö, 2007,
"Wiosna Artystów", Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, 2016,
"Miejsca", Artbistro Stalowa 52 Warszawa, 2017,
"Miejsca", Sztuka Wyboru Gdańsk, 2017,
"Miejsca", Fundacja 4 Style Kraków, 2018,
"Miejsca", Galeria Sztuki NEXT Bydgoszcz, 2018,
galeria "NA miejscu" Gdańsk, 2019.

"Rekonstrukcja" to luźny cykl obrazów olejnych, najczęściej pejzaży, których tematem jest człowiek i peryferyjne nadmorskie krajobrazy. Odbiorca zaproszony jest do podglądania jakby z zewnątrz, zatrzymanego na chwilę, ulotnego świata. Lecz temat prac, tak naprawdę jest tylko pretekstem, przestrzenią, narzędziem formalnych poszukiwań estetycznych.

Szukanie w kompozycji harmonii, usuwanie zbędnych detali, użycie określonych barw, dążenie do syntezy są próbą odnalezienia istoty otaczających nas rzeczy i zjawisk. To również postawienie pytania, dlaczego dane miejsce, światło, kolor, kształt wywołują w nas odbiorcach wrażenie spokoju. Poszukiwanie bardziej ogólnych zasad być może przybliży nas do odpowiedzi na to pytanie.

Odnajdywanie w estetyce elementów pierwotnych, podstawowych pozwala na nowo zbudować na obrazie otaczającą nas rzeczywistości, zrekonstruować ją i w konsekwencji zrozumieć.