stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy do GGM2 przy ul. Powroźniczej w piątek 7 września o godz. 19.00 na wernisaż wystawy Angeliki Fojtuch "Warstwy Dzieła Nieobecności".

8 listopada 2024 - 26 stycznia 2025, g. 11:00

bilety 1-15 zł
Wystawę będzie można oglądać od 08.09. do 14.10.2018, od wtorku do niedzieli od 12.00 do 19.00. Wstęp bezpłatny

Artystka: Angelika Fojtuch
Kuratorka: Maria Sasin
Koordynator: Andrzej Zagrobelny

"Dokumentacja artystyczna bywa jednostronna, choć jej przedmiotem był zawsze jakiś autentyczny kontakt, dwustronny dialog, nawiązana relacja, czasami trwalszy związek... osób, ciał, gestów... Bliskość bez retorycznych chwytów, fałszywych tonów, wymuszonych póz, choć często arbitralnie prowokowana, jednak radykalnie szczera i odpowiedzialna.
Twarzą w twarz, uważnie, w skupieniu, bez znieczulenia i bez kompromisów.
Bliskość dziecięco naiwna, a zarazem odarta ze złudzeń i rozpaczliwa. Niekiedy w spazmie, częściej w milczeniu. Dotyka... Choć czasem jedynie muska, to czasem też rani...
Przyleganie życia i sztuki Angeliki Fojtuch jest ścisłe."
Hubert Bilewicz (Katalog. "Angelika Fojtuch Transparency", 2013)

Wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej "Angelika Fojtuch. Warstwy dzieła nieobecności" to przekrojowa, retrospektywna prezentacja twórczości artystki - performerki, obejmująca przestrzeń ostatnich piętnastu lat. Jest to pierwsza w Polsce retrospektywa artystki, druga po wystawie w Mönchengladbach w 2013 roku.

Wątek przewodni ekspozycji stanowi wielowymiarowość sztuki performance, problematyka społecznego i intymnego charakteru postawy twórczej Angeliki Fojtuch, jej niepokorna wrażliwość na otaczającą rzeczywistość oraz podjęta przez artystkę eksperymentalna gra z definicji niedoskonałą formą dokumentacji performance i jej quasi-użytkowego przeznaczenia.

Pokazujemy szesnaście filmów i ok. dziesięć prac wykonanych w różnorodnych technikach. Będą to zarówno dzieła z wczesnego okresu twórczości Fojtuch, jak np. seria performance dokamerowych Mamix, onitoja, lubię bawić się lalą, czy działania w historycznej już dzisiaj Modelarni, na terenie Stoczni Gdańskiej: performance Twoja, z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi i Solidarity - akcja, którą artystka pożegnała halę stoczni, dzień przed jej wyburzeniem. Przybliżymy również zapisy performance, które Fojtuch stworzyła w dalekich zakątkach świata, między innymi w Singapurze, Chile czy Republice Dominikańskiej jak i ostatnie jej realizacje związane z założoną przez nią przestrzenią wystawienniczą GATE art zone w Düsseldorf.

Sama artystka tak pisze o swojej wystawie: "Osią czytania wystawy są tytułowe warstwy performance, warstwy obecności, warstwy życia, warstwy umierania, następujące po sobie linearnie, które konceptualnie spinam klamrą nieobecności. Nieobecność wynika z doświadczenia absolutnej, ostatecznej formy performance. Performance jest radykalnym, niezawodnie przezroczystym i niezobowiązującym środkiem komunikacji. Ostatnim, który pozostaje, gdy wszystkie inne zawodzą."


---
Angelika Fojtuch
Artystka, performerka, rzeźbiarka, edukatorka, autorka mobilnych projektów międzynarodowej wymiany artystycznej. Kuratorka i inicjatorka GATE art zone - artspace Düsseldorf.
Urodziła się 16 grudnia 1978 roku w Gdyni.

Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2005 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem, a w latach 2011-2013 pracowała jako nauczyciel akademicki w Katedrze Intermediów. Studia doktorskie realizuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Współzałożycielka warsztatowego forum sztuki performance PORT PERFORMANCE (2006-08).

Laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2003) oraz Wilberz-Stiftung Stypendium Miasta Mönchengladbach (2013).
Uczestniczka wielu programów rezydencyjnych i grantowych m.in. Herzl Mirage, The Polish Year in Israel (2007), apollonia Creative Europe Programme of the European Union, Strasbourg (2015), Kulturamt der Landeshauptstadt Düsseldorf (2017-18).
Członkini Internationale Künstler Gremium (IKG).

Jej prace kolekcjonowane są w polskich oraz zagranicznych instytucjach publicznych i prywatnych m.in. Muzeum Sztuki Łódź, re.act.feminism a performing archive Berlin.

Wybrane prezentacje artystyczne:
Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku, Muzeum Sztuki, Łódź
Another Place/Another Space/Together, Quadriennale 2014, Düsseldorf
9Live Action, Konsthall, Göteborgs
re.act.feminism#2 - a performing archive, Museum of Contemporary Art, Roskilde
Fundacio Antoni Tapies, Barcelona
Future of Imagination'8, Goodman Arts Center, Singapore
Gallery lokal_30, NADA Art Fair, Miami
PRAXIS The 2nd Biennale of Contemporary Art, State Museum, Thessaloniki
Transit, The 2nd Biennale of Young Art, MMOMA, Moscow