Pomoc w rozwoju i edukacji kobiet to najlepszy sposób, w jaki może poświęcić swoje życie - twierdzi Ani Choying Drolma. Zapraszamy na charytatywny koncert tej buddyjskiej mistrzyni śpiewu.
Ani Choying Drolma śpiewa mantry buddyjskie i inne święte teksty sanskryckie. Ani Choying, poprzez utworzenie przyklasztornej szkoły dla dziewcząt Arya Tara School, pracuje nad szerzeniem edukacji w Nepalu. Kraj ten plasuje się obecnie w niechlubnej czołówce statystyk dotyczących analfabetyzmu. Artystka uważa, że stwarzając więcej możliwości rozwój i edukacji dla kobiet to najlepszy sposób, w jaki może poświęcić swoje życie. Ani bardzo angażuje się, by wspierać rozwój mniszek nie tylko dla ich własnych korzyści, ale by lepiej przygotować je do służenia innym.
Ani Choying urodziła się 4.06.1971 w Nepalu. Jest córką uchodźców Tybetańskich. Kiedy skończyła 13 lat, wstąpiła do klasztoru Nagi Gompa. Jej edukacja i duchowy rozwój odbywał się pod przewodnictwem mistrza Tulku Urgyen Rinpoche. Uczyła się buddyjskich medytacji, śpiewania mantr, rytuałów, ceremonii i szybko awansowała do pozycji mistrzyni oraz przewodniczki w praktyce śpiewania mantr w klasztorze. Później zrezygnowała z tego stanowiska i zaczęła opiekować się Tulku Urgyen Rinpoche i służyła mu aż do jego śmierci (parinirvana)
Obserwując życie Tulku Urgyena Rinpoche i jego szczodrość dla innych, Ani postanowiła kontynuować dzieło swojego nauczyciela organizując pomoc dla potrzebujących. Najważniejsza dla Ani Choying Drolmy jest pomoc w rozwoju i edukacji kobiet i dlatego bardzo wspiera naukę mniszek, pokazując im jak ważne jest to, aby pracowały i rozwijały się nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych ludzi. Z tą intencją w 1998 r. założyła Nuns Welfare Foundation of Nepal i Artya Tara School.
W 2000 roku za pieniądze zarobione na swoich koncertach utworzyła w ramach tej Fundacji szkołę dla dziewcząt Arya Tara School., w której zapewnia im bezpłatną edukacje oraz utrzymanie. Obecnie w Arya Tara jest 60 dziewcząt z Indii, Nepalu i Tybetu, które oprócz nauki typowych przedmiotów, uczą się języka tybetańskiego, sanskrytu, tybetańskiego tradycyjnego rękodzieła i tradycyjnych tańców.
W Nepalu rodzice, którzy nie radzą sobie finansowo, zwyczajowo wysyłają swoje dzieci do klasztorów. Ani przyjmuje każdą dziewczynkę i finansuje jej utrzymanie i edukację.
Ani Choying Drolma zaangażowała się również w pomoc na rzecz ludzi cierpiących na choroby nerek w Nepalu (ok. 2,5 mln ludzi) i pracuje nad uruchomieniem w Kathmandu oddziału nefrologicznego na 100 łóżek.
W listopadzie 2006 roku -z Jej inicjatywy i środków- w wiosce Setidevi wybudowany został rezerwuar wody. Projekt ten skierowany jest do wiejskich kobiet, które do tej pory musiały nosić wodę z pobliskich źródeł na własnych plecach. W ramach Fundacji NWF działa tez dom dla bezdomnych starszych kobiet o nazwie Ama Ko Ghar. W tej chwili mieszka tam 27 kobiet. Większość z nich cierpi na rożne schorzenia, m.in.. paraliż, choroba Alzheimera.
Poprzez organizację koncertów w Polsce, chcemy wesprzeć projekt Arya Tara School. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów jest przeznaczony właśnie na ten cel.
Ani Choying często koncertuje w Europie, USA i Azji, nagrywa płyty i z tych działalności całkowity dochód przeznaczony jest na prace założonej przez Ani Choying Fundacji i szkoły.
Koncerty mają charakter charytatywny, całość dochodu ze sprzedaży biletów i płyt zostanie przeznaczona na wsparcie w/w szkoły. Organizatorzy i wszyscy zaangażowani w ten projekt ludzie pracują jako wolontariusze.