Anita Lipnicka - Urodzona 13 czerwca 1975 w Piotrkowie Trybunalskim - piosenkarka, autorka muzyki i tekstów.
Początkowo związana była z legendarną grupą Varius Manx, z którą nagrała dwie płyty: Emu i Elf. Oba albumy okazały się wielkim sukcesem komercyjnym i na trwałe wpisały się w poczet "klasyków" polskiej popkultury. W 1996 roku opuściła grupę i z powodzeniem kontynuowała karierę solową wydając kolejno trzy albumy pod własnym nazwiskiem (dwa z nich zostały nagrane w Anglii z udziałem tamtejszych muzyków sesyjnych).
pop - koncerty w Trójmieście
W 2002 roku Anita całkowicie zawiesiła działalność solową i nawiązała współpracę z Johnem Porterem, Walijczykiem od ponad 20 lat mieszkającym w Warszawie, cieszącym się opinią kultowej postaci polskiej sceny niezależnej. Pomimo różnych doświadczeń i odrębnej artystycznej przeszłości okazało się, że bardzo wiele ich łączy. Pod wpływem muzycznego i osobistego zauroczenia, w maju 2002 r. rozpoczęli prace nad nowym, wspólnie realizowanym projektem - albumem "Nieprzyzwoite piosenki" ( Indiecent Songs), który powstawał przez blisko rok w Londynie.
Pierwszy singiel promujący to wydawnictwo, piosenka autorstwa Johna "Bones of Love" stała się przebojem, a płyta wkrótce stała się 'platynowa', zyskując sobie przychylność za równo krytyki jak i publiczności. Nagrodzono ją między innymi statuetką Fryderyk 2003 (najważniejsza nagroda polskiej fonografii) w kategorii "Najlepszy album roku".
Kolejny album nagrali w stolicy Słowenii - Ljubljanie pod czujnym okiem producenta Chrisa Eckmana, zapraszając do współpracy międzynarodowy zestaw muzyków. To również był strzał w dziesiątkę - Anita i John udowodnili, że ich artystyczne osobowości dopełniają się wzajemnie i tworzą niepowtarzalny w klimacie duet z kategorii alternative country.
22 lutego 2008 roku Anita Lipnicka i John Porter wydali trzecią i zarazem ostatnią wspólną płytę zatytułowaną "Goodbye". Płyta tym razem nagrywana była w Polsce razem z muzykami od kilku lat towarzyszącymi duetowi na koncertach. Producentem albumu ponownie został Chris Eckman. Płytę promowały single "Old Time Radio" oraz "Lonesome Traveller". Płyta uzyskała status złotej . Artyści zagrali wspólnie setki koncertów w kraju i za granicą, zawsze będąc ciepło i z uznaniem przyjmowani przez publiczność.
W listopadzie 2008 roku ukazała się solowa płyta Chrisa Eckmana, lidera The Walkabouts, zatytułowana Last Side of the Mountain, na której gościnnie w utworze "Who Will Light Your Path?" zaśpiewała Anita.
Po siedmiu latach wyłącznej współpracy z Johnem Porterem Anita Lipnicka wraca na scenę muzyczną z solowym anglojęzycznym projektem, który ma swoją premierę na rynku polskim 13 listopada 2009. "Zamysł był prosty - chciałam przy pomocy minimalnych środków wyrazu skonstruować prawdziwą bombę emocjonalną" - enigmatycznie wyznaje Artystka.
Jedenaście utworów składających się na ten niezwykle intymny albumu zatytułowany "Hard Land Of Wonder" to uczta dla koneserów wypieszczonych dźwięków i niekonwencjonalnych brzmień akustycznych. Fortepian, kontrabas i oszczędne instrumenty perkusyjne stanowią trzon projektu, zaś całości subtelnie dopełniają zaskakujące elementy dekoracyjne, takie jak dobro, weissenborn, pedal steel i lap steel guitar, banjo, puzon oraz kwartet smyczkowy.
Po raz pierwszy Anita występuje w roli wyłącznego autora i producenta własnego przedsięwzięcia; sama akompaniuje sobie także na fortepianie i innych instrumentach. Do nagrań płyty zaprosiła tym razem znajomych z Anglii oraz muzyków, z którymi od lat chciała nawiązać współpracę. Na kontrabasie zgrał Ali Friend (Beth Orton, Red Snapper, Clayhill), na perkusji Danny Cummings (George Michel, Simply Red, Brian Adams), Melvin Duffy (Gomez, Robbie Williams) - na instrumentach strunowych, Charlie Kassey (Nena Cherry, Akasha) - na gitarze elektrycznej i keyboardzie. Realizacją dźwięku zajął się Cameron Jenkins (Everything But The Girl, Badly Drawn Boy, The Verve). Nagrań dokonano między lutym a sierpniem tego roku w różnych studiach w Anglii, między innymi w legendarnych Real World należącym do Petera Gabriela.
Łącznie wszystkie jej płyty sprzedały się w ponad 2-milionowym nakładzie. Stawia to Anitę Lipnicką w czołówce najpopularniejszych artystów w historii polskiej muzyki rozrywkowej.