stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis oraz dyrygent Jan Łukaszewski zapraszają na koncert Anton Bruckner - motety. W programie koncertu motety austriackiego kompozytora Antona Brucknera oraz wyjątkowa kompozycja Jana Sebastiana Bacha - pierwszy z cyklu sześciu motetów kompozytora - Singet dem Herrn ein neues Lied BWV 225.

cze'25 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
wrz'25 19

piątek, g. 16:00

bilety 106 zł
Kup bilet
Niewielu miłośników dumnej i bogatej, głównie symfonicznej twórczości Antona Brucknera, wie o tym, że kompozytor poświęcał się także pisaniu utworów przeznaczonych na chór a cappella. Spośród motetów Brucknera podczas koncertu usłyszeć będzie można takie kompozycje jak Tantum ergo, Locus iste, Pangue lingua, Os iusti, Vexilla regis, Christus factus est, Virga Jesse, a także jego głęboki, ukazujący indywidualny styl kompozytora, utwór - Ave Maria, powstały po latach kryzysu i załamania psychicznego twórcy.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wytrawnym melomanom nie trzeba za to przedstawiać motetów niemieckiego mistrza okresu baroku - Jana Sebastiana Bacha. Cykl sześciu motetów o tematyce sakralnej, przeznaczonych na chór z towarzyszeniem basso continuo lub na chór a cappella, powstał najprawdopodobniej jako materiał do treningu i ćwiczeń dla chóru prowadzonego przez Bacha. Podczas koncertu usłyszymy motet Singet dem Herrn napisany na dwa chóry czterogłosowe, co oznacza to, że podczas jego wykonywania śpiewacy podzielą się na dwa dwunastoosobowe zespoły.

Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Zespół, składający się z 24 zawodowych muzyków, został założony w 1978 r. przez Ireneusza Łukaszewskiego, od 1983 r. jest prowadzony przez jego brata - Jana Łukaszewskiego. Zainteresowania tego wszechstronnego zespołu koncentrują się głównie na muzyce a cappella, zwłaszcza współczesnej. Dlatego nie dziwi fakt, iż wielu światowej sławy kompozytorów dedykuje zespołowi swoje utwory.

Repertuar chóru zawiera ponad 350 prawykonań, liczne programy oratoryjne, operowe, wykonywane we współpracy z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami filharmonicznymi i zespołami, takimi jak Sinfonia Varsovia, Polska Filharmonia Kameralna - Sopot, Academy of Ancient Music, Divino Sospiro.

Polski Chór Kameralny jest laureatem wielu prestiżowych nagród, między innymi prestiżowej nagrody "Orphees D'Or" ("Złoty Orfeusz"), przyznanej przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej, a w tym roku chór został laureatem Fryderyka 2012 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna za album New Polish Music For Choir wydany przez Musica Sacra Edition (to już czwarty Fryderyk w historii chóru).