Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Miasto 2050. 28 stycznia przygotowaliśmy dla Was wykład dr hab. Ewy Bińczyk oraz pokaz filmu Antropocen: Epoka człowieka.
W XXI wieku człowiek jako gatunek jest supersprawczą siłą o znaczeniu planetarnym i geologicznym. Przekraczane są granice planetarne, a stabilność przyrody jest zagrożona. Refleksję na temat środowiska w antropocenie charakteryzuje rozczarowanie i bezradność. Żyjemy w czasach destabilizacji klimatu, wielkiego szóstego wymierania, zakwaszania oceanów i utraty żyznych gleb. To epoka marazmu, wyparcia i krótkowzroczności. Mówimy tu o dalszym istnieniu ludzkości na Ziemi, stawiając zarazem pytanie o sens historii i o człowieczeństwo w XXI stuleciu.
dr hab. Ewa Bińczyk, prof. UMK w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu - Zajmuje się współczesną filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią, socjologią wiedzy naukowej i kontrowersjami w nauce.
Jest autorką książek: Socjologia wiedzy w Biblii (Nomos 2003), Obraz, który nas zniewala (Universitas 2007), Technonauka w społeczeństwie ryzyka (UMK 2012), a także Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu (PWN 2018). Ostatnia książka była nominowany w 2019 roku do Nagrody im. Długosza.
Film Antropocen: Epoka człowieka (1h 27 min)Opis filmu: Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnego Azji, do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią.
Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę holocenu. Stosowanie pojęcia z trzonem"człowiek" w nazwie jest symboliczne i ma istotną wartość informacyjną - uświadamia zagrożenia i inspiruje do przemyśleń i dalszych badań. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie wcale ludzkiego?
Miasto 2050Cyklem "Miasto 2050" chcemy poszerzyć świadomość mieszkańców na temat tego, jak zmieniają się nasze miasta i ich otoczenie w procesie nieuchronnych zmian klimatycznych. Będziemy zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw i działań, by na Ziemi żyło nam się mądrzej, świadomiej i lepiej. Spróbujemy wspólnie, małymi krokami rozpocząć ratowanie przyszłości naszej i naszych dzieci.
Cykl obejmował będzie wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami, jak również spotkania z reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w szeroko rozumiane działania na rzecz świadomego życia. Poruszymy tematy wizji przyszłości, antropocenu i wymierania gatunków, dbania o naturę, zagospodarowania odpadów, świadomej konsumpcji czy odpowiedzialnej mody. Przez cały rok odbywać się będą pokazy cenionych filmów dokumentalnych promujących świadomość społeczną, a także warsztaty wprowadzające nabytą wiedzę w codzienne życie. Wszystko to, by wymiernie działać na rzecz budowania lepszego świata. Cykl zakończymy w terenie akcją sadzenia drzew oraz Gdańskimi Dniami Sprzątania.
Koordynatorką cyklu jest Paulina Cichosz