stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lut 8

sobota, g. 16:00, 19:00

bilety 100 - 140 zł
Kup bilet
maj'25 17

sobota, g. 19:00

Gdańsk Sopot,
bilety 170 - 318 zł
Kup bilet
Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na ANTYSTRESS, cykliczną imprezę towarzysko-artystyczną w odbywającą się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.
Program czternastej edycji "Antystressu" przygotowany będzie dla kobiet i kobietom poświęcony. Miesiąc marzec, przez nieśmiertelny Dzień Kobiet jest dobrą okazją do bliższego przyjrzenia się twórczości płci pięknej w Trójmieście.
Wstęp: 5 zł dla Pań, 15 zł dla Panów
Bilety do nabycia przed na godzinę przed imprezą w Ratuszu Staromiejskim.

W programie artystycznym wystąpią między innymi: Bożena Ptak (poezja), Małgorzata Szmuda wraz ze Sławkiem Porębski (bębny i perkusjonalia) i Sebastianem Ślusarczykiem (piano), No Limits, Katarzyna Kurdej i Piotr Mania, Włodzimierz Stepuro(solo), Anna Fabrello (sopran) i Olga Nichypornko(fortepian).
Prowadzenie: Tomasz Olszewski;
Gościnnie: Piotr Bikont (reżyser, performer, publicysta, najbardziej znany jako połowa duetu publicystów kulinarnych tworzonego z Robertem Makłowiczem) i Sławomir Palke (współtwórca Akademii Piwa ,wiceprezes Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby, przewodniczący Pomorskiego Klubu Dobrej Marki. Wielbiciel Prawdziwego Piwa i produktów żywnościowych opartych na regionalnych tradycjach) z prezentacją pt. „Smaki Prawdziwego Piwa”, a w niej:
ingrediencje piwne, jak powstaje prawdziwe piwo, rodzaje, celebracja, Beer Cuisine, czyli jak łączyć piwo z żywnością i piwne menu.

A po Antystressie... degustacja piwa Koźlak i Żywe (AMBER);
Piwo Żywe, o którym m.in. będzie mowa na spotkaniu i na którego degustację zapraszamy, jest jedynym polskim piwem posiadającym rekomendację międzynarodowej organizacji Slow Food, a Koźlak unikalnym piwem na polskim rynku, o rubinowej barwie i charakterystycznym smaku prażonego słodu jęczmiennego.

O wykonawcach:
Bożena Ptak - gdańska poetka, jest autorką pięciu tomów poetyckich: „Zabawa woskiem” (1979), „Z krawędzi mojego księżyca” (1980), „Dyktatura lustra” (1981), „Scena zbiorowa i inne wiersze” (1991), „Sam sama samotny samotna” (1996). Za ten ostatni otrzymała honorową nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół‚ Sztuki za Twórczość Artystyczną w 1996 r. W 1996 roku odbyła się premiera śpiewnika Kaszubskiego, który stworzyła z kompozytorką Katarzyną Gaertner. Kilka piosenek śpiewnika zostało uwiecznionych na płycie Czar Korzeni. Jest autorką gdańskiego hymnu „Jestem z Gdańska”, za który otrzymała
w 2002 roku nagrodę Prezydenta Miasta. Utwór ten znajduje się w repertuarze zespołu Golden Life. Inne jej piosenki śpiewają między innymi: Ewa Szwajlik, Jacek Wójcicki, Edyta Geppert. W dorobku artystycznym znajduje się libretto inspirowane operą G. B. Pergolesiego „La serva padrona, czyli vademecum młodej sekretarki”. Opera w reżyserii Doroty Kolak prezentowano w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Przez kilka lat Bożena Ptak była prezesem gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a na co dzień jest polonistką w I Zespole Szkół‚ STO w Gdańsku.

NO LIMITS - po 10 latach milczenia na rynek muzyczny wraca trójmiejski zespół No Limits. Premiera nowej płyty zapowiedziana jest na 23 marca 2007 roku. Płyta nosi tytuł "Angela" i jak twierdzi zespół inspiracją dla nazwy krążka jest nowa wokalistka: Agnieszka Rassalska, a ściślej jej głos i uroda.
Materiał na krążek był nagrywany w studiu S-1 Radia Gdańsk. Nad nowym brzmieniem zespołu pracował Marcin Iszora, kiedyś śpiewający znany przebój No Limits "On the River".


Małgorzata Szmuda -absolwentka AMG, laureatka wielu konkursów wokalnych, wyróżniona w programie "Szansa na sukces", śpiewająca w Teatrze Wybrzeże, pojawia się także epizodycznie na „szklanym ekranie”.
Obecnie studiuje w Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalnym. Śpiewa standardy jazzowe i kompozycje własne z towarzyszeniem swoich przyjaciół - muzyków i aktorów gdańskiej sceny teatralnej. Obdarzona jest pięknym altem. Jak sama o sobie mówi jest: „zaczarowana brzmieniem grzechotek, dzwoneczków, kopytek, pulsującego rytmu i przestrzeni….”

Katarzyna Kurdej - aktorka Teatru Muzycznego w Gdyni, autorka scenariusza do spektaklu " Być Marylin", w ktorym wykorzystano piosenki Marilyn Monroe w aranżacji Piotra Mani („Running Wild”, „Diamonds Are a Girls Best Friends” „Do It Again”, “My Heart Belongs To Daddy”, “I wanna Be Loved By You” czy “When I Fall in Love”)
Na Antystressie Katarzynie Kurdej akompaniować będzie sam Piotr Mania.

Anna Fabrello - absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Brygidy Skiby. Stypendystka Ministerstwa Kultury. Od roku 2005 solistka Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a także asystentka na Wydziale Wokalno-Aktorskim gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Brygidy Skiby. Jeszcze w czasie studiów uczestniczyła w wielu ważnych wydarzeniach artystycznych i koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku i Nadbałtyckie Centrum Kultury, w tym w polskim prawykonaniu Mszy szwedzkiej Johana Romana (Sopot 2002, Kalmar 2003) oraz Kantaty na wniebowstąpienie Pehrla Figera (Szwecja 2004). W roku 2003 w Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie otrzymała wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną Programu II Polskiego Radia. Czynna uczestniczka wielu kursów wokalnych prowadzonych m.in. przez: Katję Ricciarelli, Salvatore Fisichella, Helenę Lazarską i Ryszarda Karczykowskiego.

Włodek Stepuro - występuje na scenie pod nazwą The Włodek Stepuro. Występuje solo, bez zespołu - gitara elektroakustyczna (w planie założenie zespołu - Włodek szuka ludzi do współpracy w zespole) wokal, harmonijka ustna, dlatego jego koncerty można określić "unplugged".

Gra swoje autorskie kawałki rockowe (polskojęzyczne) oraz covery rockowe (anglojęzyczne) takich wykonawców jak U2, Jimi Hendrix, Pink Floyd, 4 Non Blondes, Black Sabbath (grana jest ballada), Credence Clearwater Revival, Eric Clapton, The Rolling Stones; grana jest też przeróbka Nirvany. Te covery grane są prostymi "funtami", proste aranżacje na wokal i gitarę akustyczną. Często gitara akustyczna wykorzystywana jest do ekspresyjnych poszukiwań muzycznych - granie częściowo rytmicznie, częściowo solowo. Kawałki autorskie są bardziej rozbudowane, teksty mówią o relacjach międzyludzkich, pytaniach dotyczących życia, poszukiwaniach które czyni każdy człowiek - każdy z nas, czasem - banalny temat - o miłości przeważnie niespełnionej.


Tomasz Olszewski- autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz i prezenter radiowy i telewizyjny, lub – po prostu – śpiewający poeta. Jest laureatem niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwali studenckich w latach 1984-85. Jego wcześniejsze piosenki znalazły się na kilku kasetach i płycie zawierającej wybór najciekawszych śpiewających autorów lat osiemdziesiątych. Skomponował także muzykę do dwóch spektakli. Publikował swoje teksty w almanachach poetyckich i antologiach, a w 1991 roku Oficyna Wydawnicza C&T wydała tomik jego piosenek zatytułowany „Zapiski z podróży”.Tomasz Olszewski dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, miał swój program monograficzny w cyklu „Powrót bardów”. Pisał także piosenki dla innych wykonawców, zamieszczał swoje teksty publicystyczne i felietony w paru gazetach i periodykach a także magazynach muzycznych. Jest także autorem polskich tekstów do spektaklu “Fado” w Tetrze Wybrzeże w Gdańsku, uhonorowanego nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego jako największe wydarzenie muzyczne 2003 roku. Od 1995 roku Olszewski jest prezenterem w Radiu Gdańsk, współtworzy niedzielny program kulturalny Salon Artystyczny. W Telewizji Gdańsk można go, co tydzień zobaczyć w programie „Brulion Kulturalny”.