Położona na północ od ścisłego śródmieścia dzielnica portowa Gdyni to obszar, który zawiera jak w pigułce historię gdyńskiej architektury ostatnich stu lat. Coraz mniej liczne przykłady wiejskiej
zabudowy sąsiadują tutaj ze sztandarowymi przykładami modernistycznych budowli.
To także miejsce, w którym na niewielkiej przestrzeni można zobaczyć budynki o różnym przeznaczeniu,
tworzące mimo to harmonijną całość. Szczególnie wyróżnia się tutaj serce dzielnicy - kompleks administracyjno-mieszkalny przy ul. Chrzanowskiego, z Urzędem Morskim na czele, otoczony przez
bloki, w których oprócz mieszkań urzędników i pracowników portu znalazły swoją siedzibę również straż pożarna czy urząd pocztowy.
Bliżej miasta wznoszą się nowoczesne budynki biurowe zaprojektowane przez Wacława Tomaszewskiego - Bergtrans i Dom Bawełny, natomiast drugi kraniec dzielnicy to już budynki magazynowe projektowane między innymi przez Stefana Szyllera oraz monumentalny gmach Dworca Morskiego - dzieło katowickiego oddziału berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann.
Obrazu dzielnicy dopełniają: Kolonia Rybacka będąca przykładem wczesnego budownictwa społecznego, a także tradycyjne i modernistyczne kamienice, które projektowali architekci znani z wielu gdyńskich realizacji: Zbigniew Kupiec, Jan Goździewski, Włodzimierz Prochaska czy Stanisław Garliński.