stat
Impreza już się odbyła

W piątek 12 kwietnia zapraszamy w ramach cyklu "Spotkania z modernizmem" na Archi- prelekcję, poświęconą architekturze wnętrz i mebli modernistycznych - tych luksusowych w śródmiejskich kamienicach i tych ekonomicznych w robotniczych blokach spółdzielczych. Podczas spotkania zobaczycie, jak zmieniały się kuchnie, łazienki, szafy sofy i fotele, oraz jak wyglądały najciekawsze z zachowanych przedwojennych projektów.

gru 13

piątek, g. 19:00 - 22:00

Wstęp wolny
Zmiany wyobrażenia o domach i mieszkaniach oraz ich wyposażeniu i ergonomii były odzwierciedleniem zmian społecznych, zachodzących w latach 20 i 30 w krajach Europy. Równolegle z rozwojem awangardowej plastyki i architektury w pierwszej kwarcie XX wieku ewoluowało również wzornictwo przemysłowe mebli i wyposażenia, produkowane coraz bardziej masowo, pierwotnie przede wszystkim dla majętnych nabywców posiadających przestronne domy i mieszkania. Dla zamożnych grup społecznych dostępne były całe katalogi nowoczesnych kompletów i pojedynczych mebli, wysokiej jakości i ceny. Bardzo często to właśnie do luksusowych stołecznych lub gdyńskich apartamentów zamawiane były najnowsze modele mebli projektowanych zarówno w studiach Bauhausu jak i w Spółdzielni ŁAD.

Jednocześnie wielu projektantów i teoretyków tamtej epoki, wierzących w pozytywistyczne ideały społeczne i sprawczą siłę postępu technicznego, dostrzegało konieczność tworzenia z myślą o najgorzej sytuowanych warstwach społeczeństwa, gdzie rodziny mieszkały w ciasnych i ciemnych mieszkaniach, wyposażonych skromnie i często przypadkowo w meble nieadekwatne do potrzeb lub powierzchni. Równolegle z projektami luksusowych mebli dla zamożnych, rozwijał się nurt projektowania "ekonomicznego", również inspirowany awangardowymi formami i prostymi kształtami modernistycznego designu.

Do 1939 roku nierzadko ci sami projektanci tworzyli wzory mebli "drogich" oraz "tanich", zaś równolegle z wzornictwem inspirowanym Bauhausem powstawały równie luksusowe meble i wnętrza urządzone w stylu art.-deco i "warsztatów zakopiańskich", umeblowane projektami
najzdolniejszych twórców epoki.

Informacja o prelegencie:
Prelekcję poprowadzi mgr inż. arch. Grzegorz Mika, architekt i varsavianista, pracujący w Muzeum Powstania Warszawskiego, autor strony "Warszawski Modernizm 1905- 1939"