Snoby atakują w Gdańsku! Czyli seria wykładów w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Współczesny świat dopadają kolejne nieprzewidziane zjawiska i zdarzenia. Abdykował papież, ziemia stała się bezbronnym celem z kosmosu, a jedna, rachityczna brzoza jest w stanie zmienić bieg historii całego narodu. Tymczasem w Polsce nadal panuje architektoniczne disco-polo, miasta są z gips-kartonu, lasy z billboardów, a tęcze płoną.
Potrzebny jest ktoś, kto zapanuje nad chaosem, wprowadzi ład przestrzenny do naszych umysłów i pomoże pani z warzywniaka odnaleźć się w wszechogarniającej pauperyzacji myśli architektonicznej.
Oto oni. Nadchodzą! Po latach życia między słowami zdecydowali się zrobić architektoniczny coming out. Zmęczeni szarością, powagą, znudzeni kolejnymi odgrzewanymi trupami architektonicznymi, bezmyślnymi wycieczkami do Bauhausu, zniesmaczeni stanem krytyki architektonicznej w Polsce, postanowili przekłuć balon nadymanej rzeczywistości świata architektury.
Wielkie bum!
Opadają tumany kurzu, ze zburzonych wież z kości słoniowej, gdzie przez ostatnie lata żyli w samozadowoleniu architekci, opadają kłęby dymu na polu deweloperskiej bitwy o przestrzeń do zabudowania. Pojawia się promyk nadziei. A z nim Oni.
Nie boją się wyrażać własnych opinii. Możecie ich zobaczyć w dobrze zaprojektowanej przestrzeni, w towarzystwie świetnych, ambitnych architektów i dizajnerów, na wernisażach niebanalnych wystaw poświęconych architekturze i sztuce, dojrzycie ich spacerujących po ulicach pięknych lub brzydkich, ale na pewno interesujących miast, dotykających budynków i przykładających uszy do murów, wsłuchujących się z przymrużonymi oczami w to, co drzemie w trzewiach domów. Nie wstydzą się swojego snobizmu. Nie wstydzą się pokazywać w towarzystwie budynków z pierwszych stron gazet, ale i tych, o których mało kto słyszał. Więcej - chcą, żeby inni zaczęli im zazdrościć, że są architektonicznymi snobami.
Jesteśmy snobami architektury! Jest nam z tym dobrze. Tobie też może być. Wstąp do nas, przyjdź na nasz wykład w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Ale ostrzegamy - to droga w jedną stronę.
Wykład 3: RzeczyPOSTpolita - postmodernizm w Polsce