stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Architektura na miarę możliwości. Danuta i Daniel Olędzcy spotkanie z dr Błażejem Ciarkowskim

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół najnowszej książki dra Błażeja Ciarkowskiego pt. Architektura na miarę możliwości. Danuta i Daniel Olędzcy. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Piątek, autor książki Gdynia Obiecana.

lis 24-25

niedziela - poniedziałek, g. 15:00

bilety 20 zł
gru 8

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Rarusz Miasta, Długa 46/47
bilety 60 zł
ulgowy 50 zł
przedsprzedaż 35 zł
On potomek trójmiejskiej międzywojennej arystokracji, syn inspektora celnego Wolnego Miasta Gdańska. Ona córka urzędnika gminnego z białoruskiego Poczapowa. W czasie wojny on był starszym strzelcem w Powstaniu Warszawskim, a później więźniem obozu Altengrabow. Ona, jak sama wspomina, pasała krowy i toczyła bitwy na szyszki i patyki z synami okolicznych chłopów. Spotkali się na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Daniel Olędzki i Danuta Sorgowicka (Olędzka) stanowili jedną z najbardziej niezwykłych par w świecie polskiej architektury. Ich wyjątkowość polegała na tym, że w odróżnieniu od Kardaszewskich, Piechotków czy nawet Brukalskich, oboje odnieśli znaczące sukcesy nie rezygnując przy tym z własnej indywidualności.

Zapisali się na trwałe w historii architektury powojennej Polski oraz w przestrzeni Trójmiasta. Daniel Olędzki projektował szereg gmachów użyteczności publicznej Teatr Wybrzeże, Teatr Muzyczny czy Opera Bałtycka. Dorobek Danuty to przede wszystkim budynki mieszkalne (słynne falowce na Przymorzu), ale także Dom Technika w Gdańsku. Żyli razem, ale rzadko projektowali wspólnie (przeważnie konkursy wspominała Danuta Olędzka), bo współpraca dwóch tak silnych osobowości wymagałaby od nich zbyt daleko posuniętych kompromisów. Tymczasem skala i jakość ich architektury oraz związane z nią historie dowodzą ponad wszelką miarę, że architekci Olędzcy niechętnie rezygnowali z własnych koncepcji i pomysłów.

Publikacja ma charakter naukowy, a zarazem dzięki prostemu językowi oraz elementom narracji jest bardzo ciekawa i wciągająca.

Podczas spotkania będzie można nabyć publikacje wraz z autografem autora!
Termin: 13.12.2023 r., godz. 18:00
Wstęp bezpłatny
Prowadzenie: Grzegorz Piątek
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 150 osób