Sala Koncertowa na Ołowiance
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Koncert gościnny
ARCYDZIEŁA KLASYKI ROSYJSKIEJ
Orkiestra Instrumentów Narodowych im. Osipowa
Koncert jest częścią trasy koncertowej orkiestry.
Orkiestra Bałałajek im. Osipowa została założona w roku 1919 przez grającego na bałałajce Borysa Trojanowskiego i grającego na domrze Piotra Aleksiejewa. Jej pierwszy koncert, który odbył się w sadzie Ermitaż, był dniem narodzin Pierwszej Moskiewskiej Orkiestry Instrumentów Ludowych. Wkrótce potem Orkiestra rozpoczęła występy w całym Związku Radzieckim niemal we wszystkich regionach kraju, od Sachalina po Karpaty i od Morza Białego aż po Kaukaz.
Mianowanie znakomitego radzieckiego artysty Nikołaja Osipowa na stanowisko Głównego Dyrygenta i Dyrektora Muzycznego w roku 1940 otwarło nową kartę w historii orkiestry. Wprowadził on wiele istotnych zmian w charakterze i instrumentarium orkiestry. Pojawiły się nowe instrumenty, takie jak gusle i bajan. Wprowadzone zostały do gry duety i unisono bałałajek. Powstał zupełnie nowy repertuar napisany specjalnie dla orkiestry przez takich autorów jak N. Budaszkin, A. Nowikow, A. Holminow i innych. Orkiestra zyskała nieograniczone możliwości interpretacyjne, począwszy od prostych aranżacji pieśni ludowych, a skończywszy na skomplikowanych dziełach symfonicznych.
Przez kolejne lata orkiestrę prowadzili Dmitrij Osipow, Wiktor Smirnow, Witalij Gnutow, Wiktor Dubrowski i Nikołaj Kalinin. Z orkiestrą występowało wielu znakomitych dyrygentów, by wymienić Nikołaja Gołowanowa, Nikołaja Anossowa, Aleksandra Gauka, Giennadija Rożdżestwieńskiego i Władimira Fiedosiejewa. W czerwcu 1996 roku Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej nadało orkiestrze nową oficjalną nazwę: Państwowa Akademicka Orkiestra Instrumentów Ludowych Rosji im. Osipowa.
Utwory Czajkowskiego, Glinki, Straussa, Borodina, Bizeta oraz rosyjskie pieśni ludowe w oryginalnym wykonaniu fantastycznego zespołu rosyjskiego.