stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Arcydzieła muzyki na żywo - Geniusz Mozart!

W najbliższy piątek (12.10.2012r.), o godz. 19:00, Filharmonia Bałtycka zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką mistrzów w ramach cyklu Arcydzieła muzyki na żywo. Tym razem, bohaterem piątkowego koncertu kameralnego będzie Amadeusz Mozart.

mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet
maj'25 29

czwartek, g. 19:00

bilety 110 zł
Kup bilet
Mozart słynie z utworów, skrzących się dowcipem i wyróżniających się słynną mozartowską lekkością oraz melodyjnością. Piątkowy koncert, w ramach stałego cyklu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pt. "Arcydzieła Muzyki na żywo", to świetna okazja, by spędzić kameralny wieczór, na przekór jesiennej chandrze, w podobnym, pogodnym klimacie.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Niezrównany zespół instrumentów dętych Filharmonii Bałtyckiej z towarzyszeniem kontrabasu - Baltic Winds wykona jeden z rzadziej granych, ale niezwykle przebojowych w czasach Mozarta utworów mistrza: Serenadę B dur nr 10 KV 361 "Gran Partita".


Sala Koncertowa na Ołowiance

Koncert kameralny
ARCYDZIEŁA MUZYKI NA ŻYWO - GENIUSZ MOZART!

Wystąpi:
Baltic Winds - Zespół instrumentów dętych Filharmonii Bałtyckiej w składzie:
Jarosław Wyrzykowski, Anita Milewska - oboje
Karol Respondek, Andrzej Wojciechowski - klarnety
Wojciech Orawiec, Ewa Naczk-Jankowska - fagoty
Michał Szczerba, Piotr Pożakowski - rogi
Zdzisław Cichocki - kontrabas

W programie:
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART
Serenada B dur nr 10 KV 361 "Gran Partita"

-----
JAROSŁAW WYRZYKOWSKI
Urodzony w 1978 roku, edukację muzyczną rozpoczynał w Gdyni pod kierunkiem mgr Jolanty Kowalczyk, od początku poświęcając się grze na oboju. W 2003r. ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Józefa Raatza. Dość wcześnie, bo już na drugim roku studiów zaczął intensywnie współpracować z profesjonalnymi zespołami symfonicznymi i kameralnymi, zdając sobie sprawę z faktu, że obój jako instrument odgrywa w orkiestrze niezwykle odpowiedzialną rolę i tu właśnie najlepiej eksponuje swe walory. Obecnie jako pierwszy oboista orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, wykonuje prowadzącą partię podczas niemal wszystkich występów tego zespołu już od ponad 6 lat, nagrywa dla radia i wydawnictw płytowych.

W ramach działalności solistycznej koncertował z Hanzeatycką Orkiestrą Kameralną oraz z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego, z którą obok licznych projektów realizowanych w Polsce odbywał zagraniczne tournee, biorąc udział w prestiżowym festiwalu muzycznym w Rheingau oraz transmitowanym na żywo przez Radio Berlin koncercie inauguracyjnym warsztatów mistrzowskich w Rostocku, jak również występując u boku Albrechta Mayera (oboisty-solisty Berliner Philharmoniker) w Bawarii. Koncertował w Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Belgii, Holandii i Francji. Był zapraszany do współpracy przez orkiestry filharmonii w Koszalinie, Słupsku, Olsztynie i wiele innych instytucji.

KAROL RESPONDEK
Studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) - I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im. K.Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) - I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego. Po studiach czasowo współpracował z katowickim WOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego.

Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera. W 1995 dokonał polskiego prawykonania "Tuireadh" na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora - obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej. Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klartnet i harfa).

Jest autorem orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego As-dur I.F.Dobrzyńskiego, bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty. Ponadto dokonał wielu transkrypcji na klasyczny kwintet dęty, m.in.: "Obrazki z wystawy" Mussorgskiego. Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Karol Respondek był inicjatorem i współorganizatorem cyklicznych przedsięwzięć artystycznych t.j.: "Per Cameram ad Ecclesiam" wraz z Ks.Rektorem Krzysztofem Niedałtowskim w ramach Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Gdańsku oraz "Wieczorów Muzyki Polskiej" pod patronatem gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.Obecnie koncentruje się na działalności powołanego przez siebie do życia w 1990 roku Bałtyckiego Kwintetu Dętego, z którym koncertuje na terenie całego kraju propagując muzykę klasyczna wykonywaną na instrumentach dętych.

ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI
Absolwent Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Bogdana Ocieszaka (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie sławy jak: Andrew Marriner, Jean-Marc Fessard, Walter Vitek, Wojciech Mrozek, Brenno Ambrosini, Joseph Fuster, Nicolas Baldeyrou, Antonio Saiote, Alessando Travaglini. W latach 2002-2003 studiował w klasie mistrzowskiej Joan Enric Lluna prowadzonych pod egidą Conservatori Superior De Musica w Castello.

Jest laureatem nagród i wyróżnień w: Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie (2002r.); Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2003 i 2005 r.); VIII i IX Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2005 i 2006 r.); XIII Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach (2006 r.); Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Oleśnicy (2006r.); Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi 2010, gdzie przyznano mu także nagrodę specjalną dla najlepszego klarnecisty konkursu. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury. Jako solista koncertował w Niemczech, Italii, Monaco, RPA, i wielu miastach Polski. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot i Polską Filharmonią Bałtycką, a także Orkiestrą Kameralną Hanseatica. Od października 2007 r. jest pedagogiem Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

MICHAŁ SZCZERBA
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Edwarda Danieckiego. Od stycznia 2005 roku jest waltornistą-solistą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a od listopada 2006 roku również pierwszym waltornistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Współpracuje też z wieloma innymi orkiestrami, m. in. Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie czy Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Koncertował również z fińską Ostrobothian Chamber Orchestra podczas ich wizyty w Polsce. Jego dotychczasowa działalność solistyczna obejmuje koncerty z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, orkiestrami filharmonii Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Zielonogórskiej, Warmińsko-Mazurskiej oraz współpracę z Zespołem Muzyki Dawnej Capella Gedanensis, z którym w 2006 roku nagrał kantatę "Siehe, der Herr wird kommen" J. T. Roemhildta. Znalazła się ona na płycie z utworami tegoż kompozytora. Otrzymał wyróżnienie na I Konkursie Waltorniowym im. Edwina Golnika w Łodzi. Jest członkiem i współzałożycielem Toruńskiego Kwartetu Waltorniowego oraz Hevelius Brass. Poza studiami u prof. Danieckiego, kształcił się na kursach mistrzowskich u takich waltornistów jak Froydis Ree Wekre (Norges Musikk Hogskole Oslo), Tomas Jobstl (Wiener Philharmoniker), Wolfgang Gaag (Musikhochschule Munchen, German Brass) czy Radovan Vlatkovic (Universitat Mozarteum Salzburg).

PIOTR POŻAKOWSKI
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie waltorni prof. Edwarda Danieckiego. Podczas studiów był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki solowej, kameralnej i orkiestrowej w Polsce, Niemczech i Francji. Od 1993 r. jest członkiem orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Występuje regularnie na recitalach solowych i kameralnych biorąc udział we wszystkich ważniejszych cyklach koncertowych w Gdańsku, Sopocie i Gdyni a także w innych miastach Polski. W 2000 roku, wraz z organistką E. Mazurek-Krasodomską, nagrał płytę CD "Muzyka sakralna na róg i organy". Działalność artystyczną łączy z pracą pedagogiczną - jest pedagogiem w Szkole Muzycznej I i II st. w Gdyni - oraz z zainteresowaniami naukowymi związanymi z życiem i twórczością G. Rossiniego.

Ma w swym dorobku publikacje na temat fortepianowych utworów tego kompozytora. Zajmuje się również publicystyką muzyczną - od 1999 roku współpracuje z ogólnopolskim dwutygodnikiem "Ruch Muzyczny" przygotowując dla niego relacje z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie gdańskim. W 2005 roku uzyskał tytuł doktora sztuki broniąc pracę na temat "Pieśń romantyczna na głos, róg i fortepian na przykładzie twórczości F. Lachnera (1803-1890) i H. Procha (1809-1878)".

Przeczytaj także