stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W najbliższy piątek melomani będą mogli wysłuchać najpiękniejszych dzieł, autorstwa takich kompozytorów, jak Chopin czy Ravel.

lis 24

niedziela, g. 18:00

bilety 85 - 165 zł
maj'25 29

czwartek, g. 19:00

bilety 110 zł
Kup bilet
W pierwszy piątkowy wieczór po długim weekendzie, 10 maja 2013 roku, o godzinie 19:00, ponownie zabrzmią "Arcydzieła muzyki na żywo". Tym razem, w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod opieką Ernsta van Tiela zagrają młodzi, utalentowani i wielokrotnie nagradzani artyści.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Orkiestrze Symfonicznej PFB towarzyszyć będą muzycy z Trójmiasta i okolic: Szymon Morus, dyrygent ze Straszyna oraz gdynianin Włodzimierz Reif, grający na waltorni student gdańskiej Akademii Muzycznej. Całości dopełni, ucząca się w tej samej Akademii, pianistka Luiza Sobkowiak.

W programie wieczoru znajdują się Koncert fortepianowy f-moll op.21 Chopina - będący jednym z pierwszych znaczących utworów, które powstały po ukończeniu przez Chopina studiów. Koncert nawiązują wyraźnie do formy i konwencji koncertów tworzonych w stylu brillant, stylu muzyki fortepianowej I połowy XIX wieku, komponowanych przez Johanna Nepomuka Hummla, Ferdinanda Riesa, Friedricha Kalkbrennera, Johna Fielda, Ignaza Moschelesa, Carla Marię Webera, a w Polsce przez Franciszka Lessela i Feliksa Ignacego Dobrzyńskiego.

Mimo młodego wieku, w koncercie tym Chopin doprowadził do doskonałości środki typowe dla stylu brillant. W partiach solowych odnajdujemy: błyskotliwość, wirtuozerię, różnorodność ornamentalnych figur pianistycznych i popisowość, połączoną z poetycznością fortepianowej kantyleny.

Program koncertu uzupełni utwór, który miał być hołdem dla wiedeńskiego walca i rodziny Straussów: La valse Maurice Ravela. Balety Rosyjskie szukały nowego przedstawienia. Kompozycja powstała więc na zamówienie jako 'poemat choreograficzny'. Utwór łączy dwie epoki. Jedna, tkwi jeszcze w XIX wieku, w atmosferze roztańczonego Wiednia. Druga wybiega w przyszłość poprzez rozwinięcie technik kompozytorskich, ale jednocześnie skażona jest smutkiem wynikającym z doświadczeń niedawno zakończonej wojny. Choć, kompozycja nie spotkała się z entuzjazmem zamawiającego, niejakiego Diagilewa, to La Valse włączyła do swojego repertuaru w 1929 roku Ida Rubinstein, jedna z najbardziej ekspresyjnych tancerek międzywojennego dwudziestolecia.

Oprócz kompozycji znanych klasyków, posłuchać będzie można także utworu Stonehenge na orkiestrę symfoniczną Kamila Cieślika, kształcącego się w kompozycji również na gdańskiej Akademii.

Sala Koncertowa na Ołowiance

ARCYDZIEŁA MUZYKI NA ŻYWO


Wystąpią:
Luiza Sobkowiak - fortepian
Włodzimierz Reif - waltornia
Ernst van Tiel - dyrygent
Szymon Morus - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:
Kamil Cieślik - Stonehenge na orkiestrę symfoniczną
Fryderyk Chopin - Koncert fortepianowy f-moll op.21
Reinhold Glière - Koncert na waltornię op.91
Maurycy Ravel - La Valse

-----

LUIZA SOBKOWIAK
Luiza Maria Sobkowiak urodziła się w Koszalinie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat w Koszalińskim Ognisku Muzycznym. Następnie przez okres 12 lat kształciła się w szkole muzycznej I i II st. w Koszalinie, którą ukończyła z wyróżnieniem. Od 2008 roku jest studentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu profesora Waldemara Wojtala.

W okresie kształcenia w szkole muzycznej i studiów, Luiza została laureatką wielu regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Między innymi zdobyła:
II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Lonigo, Włochy 2002
III miejsce na Międzynarodowym Forum Muzycznym, Wiedeń 2003
I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznych, Wiedeń 2005
II miejsce i srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Skrzypków i Pianistów, Oranienburg 2005
wyróżnienie i nagroda specjalna na 69 Konkursie Steinway, Hamburg 2005
III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Konin 2006
II miejsce i Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. R. Szczedrina, Moskwa 2007
I miejsce i Grand Prix za wykonanie utworu K. Szymanowskiego na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Salieri w Legnago, Włochy 2011

Od 4 lat Luiza Sobkowiak pozostaje pod opieką Genewskiego Towarzystwa Chopinowskiego, doskonali swoje umiejętności pianistyczne na master klas organizowane przez Konserwatorium w Genewie, gdzie podczas Festiwalu Chopinowskiego pracowała pod kierunkiem tak wspaniałych pianistów, jak Krzysztof Jabłoński, Iwan Klański, Jean Marc Luisada oraz występowała dla publiczności genewskiej.

---
WŁODZIMIERZ REIF
Urodził się w 1989 roku. Pochodzi z Gdyni, gdzie w 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną I i II st. w klasie waltorni dr Piotra Pożakowskiego. Jako uczeń uczestniczył w wielu konkursach muzycznych niejednokrotnie zdobywając nagrody czy wyróżnienia, m.in. II miejsce zdobyte podczas I Spotkań Młodych Dęciaków w Elblągu.

Od 2008 roku jest studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie kształci się pod kierunkiem prof. Edwarda Danieckiego. W 2009 roku reprezentował uczelnię w Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. Edwina Golnika w Łodzi, gdzie dostał się do półfinału. W marcu roku 2012 brał udział w VI Międzynarodowym Konkursie Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych w Gdańsku, w którym przeszedł do drugiego etapu. Jako waltornista i kameralista brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Jacka Muzyka, Dariusza Mikulskiego, Thomasa Jostleina i Jindricha Petrasa.

W roku 2011otrzymał stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów. Włodzimierz Reif współpracuje z kilkoma zespołami orkiestrowymi, m.in.: Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Bałtycką i Gdyńską Orkiestrą Kameralną.

---
ERNST VAN TIEL
Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.

Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra. Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina "Aleksandra Newskiego" Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.

SZYMON MORUS
Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec dr Andrzeja Kacprzaka. Jako skrzypek współpracuje z Elbląską Orkiestrą Kameralną gdzie pełni rolę prowadzącego grupę drugich skrzypiec, Polską Filharmonią Kameralną Sopot oraz Państwową Operą Bałtycką. Stypendysta nagrody Prezesa Rady Ministrów. Uczestnik wielu krajowych oraz międzynarodowych kursów kameralistyki. Ściśle współpracuje z instytucjami kulturalnymi Trójmiasta i okolic.

Koncertował m.in. w: Niemczech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Współpracował z tak wybitnymi artystami jak: Thanos Adamopoulos, Thuring Bram, Zygmunt Rychert, Massimiliano Caldi, Jan Stanienda, Konstanty Andrzej Kulka, Adam Klocek, Wojciech Rajski, Tadeusz Strugała czy też Jerzy Maksymiuk. Obecnie student dyrygentury symfoniczno-operowej gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Wojciecha Rajskiego.