stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ArtBiografie: Gerhard Richter

"Czasami moje obrazy po prostu same robią to, co chcą" - przyznaje Richter, dowodząc, że przypadek jest jedną z podstaw jego wyjątkowo ciekawego procesu twórczego. O artyście, mistrzu abstrakcji opowie nam dr hab. Krzysztof Wróbleski, a po wstępie zobaczymy film Corinny Belz "Paintings". Zapraszamy 18 kwietnia (środa) o godz. 18.00.

Gerhard Richter, ceniony za autokrytyczne spojrzenie i filozoficzne podejście do malarstwa, od lat stosuje podobną metodę pracy. Jego obrazy to rezultat długiego i żmudnego procesu, podczas którego nie tyle je maluje, co konstruuje, nakładając kolor na płótno warstwa pod warstwie, podobnie jak kładzie się tynk na ścianę.

Używa pędzla, ale zazwyczaj pracuje z dużą, drewnianą deską lub gigantyczną gumową wycieraczką, co pozwala pokrywać farbą duże płaszczyzny płótna.

O filmie "Painting"
Reżyserka Corinna Belz przez miesiąc obserwuje pracę 79-letniego Richtera w jego dwóch studiach w Kolonii. Artysta przygotowuje się bowiem do serii wystaw, które mają się dobyć w Kolonii, Londynie i Nowym Jorku. Richtera widzimy jednak nie tylko w zaciszu jego pracowni, lecz również w kontakcie ze współpracownikami i krytykami, z którymi dyskutuje na temat sztuki i kultury.

Kreatywna wyobraźnia artysty, jego osobowość, a także szczególny typ wrażliwości na kolor i cień to cechy, które wyróżniają Richtera na tle innych współczesnych artystów, jak również sprawiają, że film rejestruje nie tylko wyjątkowy sposób pracy artysty, lecz również niezwykle ciekawy eksperyment twórczy.