stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

MIT - to nowy film Łeonida Kantera i Iwana Jasnija, który na ekrany ukraińskich kin wszedł w lutym 2018 roku. Opowiada historię życia Wasyla Slipaka - śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie. Projekcja odbędzie się 24 października o godz. 18.00, a w dyskusji po filmie udział wezmą Kateryna Mizina, producentka filmu i prof. Marta Kowal. Wydarzenie realizowane we współpracy z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku w ramach Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku 2018.

lis 23-24

piątek - niedziela, g. 18:30

Wstęp wolny
gru 11

środa, g. 11:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wasyl urodził się we Lwowie, ale mieszkał we Francji przez 19 lat. Tam miał wszystko, co zwykle zwiemy szczęściem: nazwisko, udaną karierę na scenach operowych świata, wiernych przyjaciół i miłość. Brał aktywny udział w Rewolucji Godności, przewodnicząc manifestacjom we Francji, później dołączył do grona wolontariuszy, pomagając Ukrainie. Wydawać się może, że to było bardziej niż wystarczająco. Lecz Wasyl postanowił porzucić scenę i wstąpić w szeregi ochotników, kiedy do jego ojczyzny przyszła wojna. Wasyl "MIT" Slipak poległ od kuli snajpera. Ten film to historia jego życia i śmierci.

Muzykę do filmu skomponowali jedni z najlepszych współczesnych twórców muzyki filmowej, między innymi Evgueni Galperine, współpracujący z Luc Besson'em, będący prywatnie przyjacielem Wassyla oraz Roman Grygoriv, Illia Razumeiko (NOVA OPERA) i Eduard "Dila" Prystupa.

Film będzie pokazywany w języku oryginału z polskimi napisami.

Sylwetkę artysty prezentujemy w ramach Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku 2018 we współpracy z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku.

ArtBiografie | pokaz filmu "MIT" oraz spotkanie z producentką Kateryną Miziną oraz prof. Martą Kowal
---

artBiografie to cykl filmów dokumentalnych, który potrwa do czerwca 2018 roku. Jest poświęconych artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Twórcom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość. O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.