stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W Centrum Nauki EXPERYMENT królują nie tylko nauki ścisłe. We współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zapraszamy do udziału w wyjątkowym spotkaniu, które łączy naukę i sztukę. Spotkacie się z bioartystą Zbigniewem Oksiutą i dowiecie, jak badania i najnowsze osiągnięcia naukowe wpływają na jego twórczość.

lut 14

piątek, g. 17:00

Gdańsk,
bilety 259 zł

w każdy wtorek (do 01.07), g. 16:15

Gdańsk,
bilety 150-350-680 zł
Oksiuta w swojej pracy łączy sztukę, architekturę i biologię. Wyniki jego artystycznych badań tworzą unikalną wizję architektury przyszłości. Artysta opracowuje koncepcje m.in. "żyjących" budynków stworzonych z biologicznych surowców, polimerowych osiedli, które mogą funkcjonować zarówno na dnie morza, jak i na innych planetach, a także ogrodów o zamkniętym obiegu, będących zalążkami pól uprawnych, które moglibyśmy rozmieścić w przestrzeni kosmicznej. Zbigniew Oksiuta na co dzień współpracuje z naukowcami i instytucjami, np. Niemieckim Centrum Badania Przestrzeni Kosmicznej, wykłada także w wielu uczelniach artystycznych i uniwersytetach w Europie i Ameryce Północnej, prowadził także warsztaty w Science Gallery w Detroit.

Podczas specjalnego wydarzenia ART&SCIENCE CAFE: Kosmiczne ogrody w kameralnej przestrzeni, przy kawie, posłuchacie wykładu o nurcie, w którym pracuje Zbigniew Oksiuta, czyli bio arcie, o jego najnowszej wystawie "Studiolo. Kosmiczne ogrody" i o procesie jej powstawania. Będziecie mieli również niebywałą okazję obejrzeć elementy poprzednich wystaw artysty. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty. Dowiecie się podczas nich, jak w domowych warunkach wyhodować samowystarczalny ogród w słoiku, jak stworzyć efektowny chemiczny ogród, jak wygląda hodowla roślin in vitro oraz czym są "metaliczne rośliny".

Zbigniew Oksiuta jest architektem i artystą eksperymentującym z możliwością projektowania struktur biologicznych. W swoich pracach łączy sztukę i odkrycia z dziedziny biologii, chemii i fizyki. Jego twórczość wpisuje się w nurt sztuki nazywany bio artem, w którym jako materiał artystyczny wykorzystuje się żywą, organiczną materię. Jego projekty, takie jak "Spatium Gelatum" i "Breeding Space" oraz "Space Garden" badają nowe miękkie technologie i materiały biologiczne, które umożliwiają rozwój nowego rodzaju siedliska życia w biosferze i przestrzeni kosmicznej. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Obecnie wykłada na Rensselaer Polytechnic Institute w Troy w USA.

Wystawa "Studiolo. Kosmiczne ogrody" (https://www.laznia.pl/wystawy/zbigniew-oksiuta-studiolo-kosmiczne-ogrody-332/)

Na wystawie Zbigniewa Oksiuty "Studiolo. Kosmiczne ogrody", która będzie pokazywana w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku od 9 sierpnia do 4 października, będzie można zobaczyć eksperymentalną przestrzeń do badań i hodowli roślin w nietypowych warunkach. Rośliny i tkanki roślinne będą hodowane w sterylnym środowisku i poddane zmiennym wpływom grawitacji, światła i hormonów w celu uzyskania masy roślinnej o nowych funkcjach i niespotykanych w naturze formach i kształtach. Wystawa powstaje we współpracy z Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii UG i GUMed, którego studenci i pracownicy zapewniają realizacji prac zaplecze naukowe.

ART&SCIENCE CAFE: Kosmiczne ogrody. Spotkanie ze Zbigniewem Oksiutą.
Centrum Nauki EXPERYMENT
28 lipca 2019, godz. 16:00

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10-15 zł
Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl