stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Artystki rewolucji: Całe to piękno i krew

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy na Artystki rewolucji czyli cykl filmów dokumentalnych o artystkach w Stacji Orunia. Tym razem po filmie odbędzie się prelekcja z osobą ekspercką - Małgorzatą Jankowską.

wrz 19

czwartek, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł
Cykl filmów dokumentalnych o znaczących, odważnych i oryginalnych artystkach zacznie się w marcu, który jest miesiącem herstorii w Gdańskim Archipelagu Kultury. Podczas pierwszego spotkania pokażemy film Apolonia, Apolonia, który opowiada historię Apolonii Sokol. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Film zwyciężył 20 edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity oraz był na shortliście oscarowej wśród najlepszych filmów dokumentalnych. W kwietniu w Stacji Orunia będziecie mogli obejrzeć film Tańcząc Pinę. W maju odbędzie się pokaz filmu (nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji) Całe to piękno i krew. Ten film dokumentalny przedstawia życie fotografki i aktywistki Nan Goldin oraz jej walkę z farmaceutyczną dynastią Sacklerów, będącą w dużej mierze odpowiedzialną za ogromną liczbę ofiar epidemii opioidów. Nasz cykl zamknie pokaz filmu 8 mm cudownych lat czyli kolażu archiwalnych filmów Annie Ernaux przedstawiający intymny obraz życia pisarki i jej rodziny. Annie Ernaux w 2022 roku została laureatką literackiej Nagrody Nobla.

Całe to piękno i krew
reż. Laura Poitras

Fotografka, buntowniczka, aktywistka Nan Goldin jest żywą legendą, znaną ze stawania zawsze po stronie słabszych. Stworzenia jej filmowego portretu podjęła się wybitna reżyserka Laura Poitras (nagrodzona Oscarem® za film Citizenfour). Tak powstało Cało to piękno i krew trzymająca w napięciu jak rasowy thriller i zachwycająca wizualnie opowieść o sztuce, która ma odwagę zmieniać świat. Cofamy się do początków kariery Goldin, kiedy tworzyła kolorowe, intymne zdjęcia przedstawiające rewolucję seksualną, ją samą oraz jej przyjaciół. Wtedy była prekursorką, rzucającą wyzwanie męskiemu światu fotografii. Obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, która staje w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczy z producentami tych leków rodziną Sacklerów. Czy uda jej się po raz kolejny zapoczątkować społeczną zmianę, dającą nadzieję na lepszą przyszłość? Film zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara®.

Kiedy?
21 maja o g. 18:00
Po filmie odbędzie się prelekcja z gościnią: Małgorzatą Jankowską - historyczką sztuki i kuratorką, wykładowczynią na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członkinią polskiej sekcji AICA.

Wstęp bezpłatny