AstroCamera. Niebo w obiektywie Hevelianum Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

AstroCamera. Niebo w obiektywie

Zapraszamy ponownie do wspólnej podróży w czasie i przestrzeni! Rozpocznie się ona 14 stycznia w odmienionej przestrzeni Sali Haxo, w zabytkowym budynku Wozowni Artyleryjskiej, gdzie zostanie otwarta wystawa AstroCamera. Niebo w obiektywie. Zaprezentowane na niej prace będzie można podziwiać do końca lutego.

- Z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji naszego międzynarodowego konkursu astrofotograficznego przygotowaliśmy wystawę AstroCamera. Niebo w obiektywie. Prezentujemy na niej wybrane, zwycięskie prace nadesłane w dotychczasowych odsłonach konkursu i tym samym zapraszamy do wyjątkowej podróży po niebie. mówi Magdalena Maszewska, astronomka w Hevelianum - Wystawa była prezentowana w zeszłym roku na Górze Gradowej oraz w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że zdecydowaliśmy się pokazać ją ponownie w Hevelianum, skąd w marcu pojedzie do Torunia i będzie prezentowana w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy do końca 2023 roku.

Motywem przewodnim wystawy jest światło. Dlaczego? Cząstka światła - foton sprawia, że niebo mieni się miliardami rozsypanych po nieboskłonie gwiazd. W ich wnętrzu dochodzi do reakcji termojądrowych, powstają wówczas cząstki, przed którymi bardzo długa droga. Przedzierają się przez strukturę swojej macierzystej gwiazdy, aby ją opuścić, po czym wpadają w kosmiczną pustkę, gdzie pędzą z niewyobrażalną prędkością by ostatecznie trafić do naszego oka.

- Kiedy obserwujemy konkretny obiekt na niebie, widzimy go z pewnym opóźnieniem. W skali kosmosu nie ma tu i teraz. opowiada Magdalena Więcek-Olszewska, kuratorka wystawy, która sama pasjonuje się fotografią. Miliardy gwiazd złączone grawitacją tworzą galaktyki, a te łączą się w potężne struktury zwane gromadami galaktyk. Na wystawie zobaczymy obiekty tak odległe od nas, że światło opuszczające je dociera do Ziemi nawet kilkaset milionów lat.

Podczas trwania wystawy będzie można wziąć udział w interaktywnym zwiedzaniu wystawy z astronomem zatytułowanym Nieziemska przygoda!

Organizator: Hevelianum, Miasto Gdańsk
Kuratorki wystawy: Magdalena Maszewska, Magdalena Więcek-Olszewska
Współpraca: Agata Ferenc, Paweł Golak, Katarzyna Mejna, Anna Morawska
Identyfikacja wizualna projektu: Tata Studio
Projekt wystawy: Grupa Gdyby (Ewa Kierklo, Stanisław Kempa)
Projekty graficzne: Anita Wasik
Wykonanie: Czapla Dekor Bartosz Cybowski
Teksty: Magdalena Maszewska, Przemysław Rudź, Magdalena Więcek-Olszewska
Redakcja językowa: Katarzyna Żelazek
Tłumaczenia: Klaudia Nowicka, Bogna Pazderska

Patronat honorowy: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA)
Patronat medialny: National Geographic Polska, Wiedza i Życie, Urania Postępy Astronomii, Radio Gdańsk

Dofinansowano z programu Społeczna odpowiedzialność nauki Ministra Edukacji i Nauki.
Wystawa
14 stycznia-29 stycznia 2023 | pon.-pt. 9:00-13:30 | sob.-niedz. 10:00-17:00 |
31 stycznia-28 lutego 2023 | pon.-pt. 10:00-14:00 | sob.-niedz. 11:00-17:00 |
Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo | WSTĘP WOLNY

Szczegóły na: www.hevelianum.pl | www.astrocamera.pl